piątek, 19 kwietnia, 2024

Olsztyn: 1 kwietnia z wyjątkową wystawą

Zapraszamy na wernisaż wystawy Andrzeja Czyczyło i Janka Janowskiego, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, który odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Usługa Jazz Bar w Olsztynie (ul. Stare Miasto 2). Prima aprilis pozwala w tym dniu na bycie sobą lub nie, robieniu żartów, nabieraniu kogoś… Przyjdź i sprawdź. Ładowanie dobrą energią gratis !

Andrzej CZYCZYŁO – rysownik, scenograf, projektant, nauczyciel. Stworzył scenografię do ponad stu widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Mocno związany z Opolszczyzną. Zaprojektował stojący na placu Wolności w Opolu pomnik „Brońmy Swego Opolskiego”, a także statuetki, medale, trofea piłkarskie i płaskorzeźby.

W 1976 debiutował rysunkiem satyrycznym na łamach „Szpilek”. Od 1997 do 2021 był stałym współpracownikiem Nowej Trybuny Opolskiej. Miał indywidualne wystawy rysunku m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Karykatury w Warszawie, Domu Kultury Zacisze w Warszawie czy Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jest laureatem licznych nagród w kraju i za granicą. Z Olsztynem łączą go dwie daty: w 1994 otrzymał Grand Prix Targowiska Humoru i Satyry, a w 2022 został laureatem Nagrody Głównej im. Aleksandra Wołosa za rysunek roku 2021 w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Janek JANOWSKI – Przez 20 lat był właścicielem agencji reklamowej. W 2015 postanowił zająć się na poważnie rysunkiem satyrycznym. Publikuje w „Polityce” i „Faktach po Mitach”. Ma na swoim koncie liczne nagrody m.in.  Najlepszy Debiut Satyrykonu 2018, I nagroda w Preszowie (2020). W 2021 został laureatem Nagrody Głównej im. Aleksandra Wołosa za rysunek roku 2020 w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Obywatel Janek (tak podpisuje swoje prace) „drażni, niepokoi, dokucza i dręczy; nęka, denerwuje, bywa solą w oku i dostrzega źdźbło udając, że nie widzi belki; nie daje spokoju, spędza sen z oczu, czasami gnębi, ale nie za bardzo, lubi bulwersować i wchodzić na głowę, uraża, oburza i zaczepia, chciałby doprowadzać do białej gorączki i szewskiej pasji, ale nie pozwala mu na to jego miłość do bliźniego, którego kocha jak siebie samego, co sprawia, że pozostaje w nieustannym konflikcie z samym sobą; gra na nerwach – z dużym upodobaniem i artyzmem”.

Kurator wystawy: Zbigniew Piszczako.

Organizator wystawy: Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Galeria Usługa Jazz Bar

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze