środa, 27 września, 2023

Olsztyn: 1 kwietnia z wyjątkową wystawą

Zapraszamy na wernisaż wystawy Andrzeja Czyczyło i Janka Janowskiego, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa, który odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Usługa Jazz Bar w Olsztynie (ul. Stare Miasto 2). Prima aprilis pozwala w tym dniu na bycie sobą lub nie, robieniu żartów, nabieraniu kogoś… Przyjdź i sprawdź. Ładowanie dobrą energią gratis !

Andrzej CZYCZYŁO – rysownik, scenograf, projektant, nauczyciel. Stworzył scenografię do ponad stu widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Mocno związany z Opolszczyzną. Zaprojektował stojący na placu Wolności w Opolu pomnik „Brońmy Swego Opolskiego”, a także statuetki, medale, trofea piłkarskie i płaskorzeźby.

W 1976 debiutował rysunkiem satyrycznym na łamach „Szpilek”. Od 1997 do 2021 był stałym współpracownikiem Nowej Trybuny Opolskiej. Miał indywidualne wystawy rysunku m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Karykatury w Warszawie, Domu Kultury Zacisze w Warszawie czy Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jest laureatem licznych nagród w kraju i za granicą. Z Olsztynem łączą go dwie daty: w 1994 otrzymał Grand Prix Targowiska Humoru i Satyry, a w 2022 został laureatem Nagrody Głównej im. Aleksandra Wołosa za rysunek roku 2021 w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Janek JANOWSKI – Przez 20 lat był właścicielem agencji reklamowej. W 2015 postanowił zająć się na poważnie rysunkiem satyrycznym. Publikuje w „Polityce” i „Faktach po Mitach”. Ma na swoim koncie liczne nagrody m.in.  Najlepszy Debiut Satyrykonu 2018, I nagroda w Preszowie (2020). W 2021 został laureatem Nagrody Głównej im. Aleksandra Wołosa za rysunek roku 2020 w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Obywatel Janek (tak podpisuje swoje prace) „drażni, niepokoi, dokucza i dręczy; nęka, denerwuje, bywa solą w oku i dostrzega źdźbło udając, że nie widzi belki; nie daje spokoju, spędza sen z oczu, czasami gnębi, ale nie za bardzo, lubi bulwersować i wchodzić na głowę, uraża, oburza i zaczepia, chciałby doprowadzać do białej gorączki i szewskiej pasji, ale nie pozwala mu na to jego miłość do bliźniego, którego kocha jak siebie samego, co sprawia, że pozostaje w nieustannym konflikcie z samym sobą; gra na nerwach – z dużym upodobaniem i artyzmem”.

Kurator wystawy: Zbigniew Piszczako.

Organizator wystawy: Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Galeria Usługa Jazz Bar

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze