czwartek, 20 czerwca, 2024

100. urodziny porucznika Władysława Kwiatkowskiego – bohatera walk o niepodległość

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. w miejscowości Kamionek pod Szczytnem swoje setne urodziny obchodził por. Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”, Kombatant Armii Krajowej.   

Armia Krajowa była jedną z najsilniej i najlepiej zorganizowanych formacji podziemnych. Stała się uosobieniem patriotyzmu oraz walki o wolną i niepodległą Ojczyznę. Tworzona była w większości przez żołnierzy-ochotników, którzy za swoją Ojczyznę byli w stanie oddać życie. Jednym z nich był por. Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”.

Gdy wybuchła wojna miał 16 lat. Do wojska trafił dzięki starszemu o 12 lat bratu, Antkowi. Jako młody chłopak był kurierem. Roznosił meldunki, wiadomości, listy. Wspomagał również przerzut partyzantów przez rzekę Narew, gdzie walczył 5 Pułk Ułanów Zasławskich. W Armii Krajowej pełnił służbę w okręgu Białystok, obwód Ostrołęka, rejon Myszyniec. Miłość do Ojczyzny oraz pragnienie wolności były dla niego silniejsze od strachu.

Mój najstarszy brat był w wojsku jako rezerwa. W 1941 roku najpierw do brata przychodzili i się zapisywali do Armii Krajowej. Do Armii Krajowej należał mój brat i moja siostra. Później i mnie wpisali i złożyłem przysięgę.

Jubilat do dziś uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych organizowanych w regionie. Dla terytorialsów z Warmii i Mazur, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej i znają przeznaczenie formacji. Jest żywą legendą łączącą przeszłość z teraźniejszością, inspiracją do działania i wzorem do naśladowania. Wnuk jubilata kontynuuje tradycje dziadka – jest żołnierzem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

Kontynuuję tradycje mundurowe w rodzinie. Mój ojciec co prawda nie jest żołnierzem, a policjantem, ale te służby w naszej rodzinie się przenikają, bo i rodzeństwo służy. Jako jedyny jestem żołnierzem, który kontynuuje tradycje dziadka. Jestem bardzo dumny z dziadka. Pierwszy awans dziadka na stopień oficerski w 2000 roku, a teraz po 23 latach doczekał się dziadek kolejnej gwiazdy i medalu przyznanego przez Prezydenta RP – kpt. Maciej Magnuszewski.

Z okazji jubileuszu, płk Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożył por. Władysławowi Kwiatkowskiemu życzenia:

Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, wielu łask Bożych oraz satysfakcji ze wszelkiego dobra, którego przysporzył Pan swojej małej Ojczyźnie i całemu naszemu narodowi. Życzę Panu samych pogodnych dni oraz licznych wyrazów życzliwości i szacunku od rodaków, za których wolność i bezpieczeństwo gotowy był Pan do najwyższych poświęceń.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, dowódca 4W-MBOT wręczył por. Władysław Kwiatkowskiemu medal Stulecia Odzyskania Niepodległości i podziękował:

Dziękuję za Pana godną, niezłomną postawę patriotyczną w czasie wojny i po jej zakończeniu, za wierność dewizie „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dziękuję również za długie lata pracy zawodowej i za wspaniały przykład tego, jak wychowywać dzieci, wnuki, prawnuki i praprawnuki na ludzi służby.

Decyzją Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka Pan Władysław Kwiatkowski został mianowany na stopień porucznika.

To wyraz wdzięczności za poniesiony trud, za godne wypełnienie wojskowej przysięgi, za wskazanie obywatelskiego testamentu, za pokazanie na czym polega miłość i wierność Ojczyźnie – podkreślił płk Jarosław Kowalski.

Porucznik Władysław Kwiatkowski ps. „Szczapa”, syn Józefa i Małgorzaty, urodził się 3 kwietnia 1923 roku w Łęgu Przedmiejskim k. Ostrołęki (dawne województwo ostrołęckie, aktualnie powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie). Gdy wybuchła wojna miał 16 lat. Jako młody chłopak był kurierem – roznosił meldunki, wiadomości, listy. Wspomagał również przerzut partyzantów przez rzekę Narew, gdzie walczył 5 Pułk Ułanów Zasławskich.

Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Szczytna, a dokładnie do Leman, gdzie mieszka od 1947 roku. Zawodowo zajmował się stolarstwem. W 1959 roku uzyskał dyplom mistrzowski. Po 1989 roku brał czynny udział (w stopniu plutonowego) w organizowanych uroczystościach patriotycznych na terenie powiatu szczycieńskiego jako sztandarowy Koła Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczytnie. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 2000 roku awansowany przez Prezydenta RP na stopień podporucznika.

Za walkę o niepodległość, aktywną działalność zawodową i społeczną został wyróżniony przez Prezydenta RP Krzyżem Armii Krajowej, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnił go Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, a Polska Organizacja Wojskowo-Niepodległościowa „POGOŃ” Medalem Wojska.

Wyróżniony także przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Odznaką za Zasługi dla ZKRP i BWP oraz przez władze samorządowe Odznaką honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Pan Władysław cieszy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Na co dzień otoczony jest opieką dzieci, wnuków, prawnuków, praprawnuków, pozostałych członków rodziny oraz żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Monika Jabłońska-Buder

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze