niedziela, 26 maja, 2024

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Giżycku

W Giżycku 12 sierpnia odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego. Po porannej mszy w Sanktuarium Diecezjalnym św. Brunona uczestnicy uroczystości udali się na plac Piłsudskiego, gdzie rozpoczął się uroczysty apel.

Meldunek o gotowości pododdziałów do apelu złożył dowódcy 15 BZ w Giżycku, gen. bryg. Piotrowi Fajkowskiemu mjr Gromko. Odczytano list ministra obrony do żołnierzy i uczestników święta, a okolicznościowe przemówienia wygłosili: wojewoda Artur Chojecki, członkini zarządu województwa Jolanta Piotrowska i burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Wojewoda Artur Chojecki poinformował m.in. o odtwarzaniu jednostek WP w różnych miejscowościach, m.in.w Ostródzie, Ełku, Nidzicy i Wielbarku. W Orzyszu zlokalizowany jest batalion NATO. Już teraz Polska ma 175 tys. żołnierzy. Jeżeli ten proces będzie kontynuowany, będziemy mieli jedną z najsilniejszych armii w Europie. Miłym momentem dla kilkudziesięciu  żołnierzy z różnych jednostek było mianowanie na wyższe stopnie oraz wręczenie odznaczeń za zasługi dla obronności kraju. W tej części uroczystości dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanejgen. bryg. Piotrowi Fajkowskiemu towarzyszyli: posłanka Iwona Arent i wojewoda Artur Chojecki.

Gen. bryg. Piotr Fajkowski przypomniał, że 15 sierpnia obchodzimy nie tylko Święto Wojska Polskiego, ale także 103. rocznicę bitwy warszawskiej, doniosłego wydarzenia w historii naszego kraju. Bitwa, znana jako „Cud na Wisłą”, była decydującym momentem, kiedy polskie siły odniosły zwycięstwo nad bolszewicką armią, powstrzymując jej marsz na zachód.Generałpodziękował żołnierzom za ich służbę, także poza granicami kraju oraz rodzinom żołnierzy, które wspierają ich w tych trudach. Pogratulował mianowanym na wyższe stopnie i odznaczonym.

W uroczystym apelu uczestniczyli m.in.: minister w kancelarii premiera Norbert Maliszewski, szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej gen. broni Krzysztof Radomski, samorządowcy powiatu giżyckiego, dowódcy jednostek wojskowych stacjonujących w województwie, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich i społecznych. Obecna była grupa członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie z prezesem ZW płk w st. spocz. Albinem Polechońskim oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z wiceprezesem Tadeuszem Chorbotem.

Na zakończenie apelu odbył się pokaz musztry paradnej, a potem defilada pododdziałów 15 GBZ, które pomaszerowały przez miasto na plażę miejską. Przygotowano tam wystawę sprzętu wojskowego oraz stoiska informacyjne różnych jednostek. Można było też zjeść wojskową grochówkę. Po południu w twierdzy Boyen odbyła się rekonstrukcja historyczna bitwy z I wojny światowej, a wieczorem koncert galowy transmitowany przez TVP2.

Tekst i zdjęcia Jerzy Pantak

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze