niedziela, 13 października, 2024

Spotkanie samorządowców z senator Kopiczko

Senator Małgorzata Kopiczko spotkała się z samorządowcami z terenu powiatu mrągowskiego. Celem spotkania był Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych a także najważniejsze wyzwania stojące przed gminami i powiatem.

Dziękuję przedstawicielom samorządów za przybycie na spotkanie. Dzięki takim rozmowom można lepiej zdiagnozować potrzeby lokalnych samorządów, a przecież celem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych czy Rządowego Funduszu Dróg jest wychodzenie naprzeciw oczekiwań mieszkańców – stwierdziła na początku spotkania senator Małgorzata Kopiczko.

Unijny Fundusz Odbudowy, dzięki któremu z Unii Europejskiej do Polski ma trafić 770 mld zł, ma stanowić ogromną szansę dla rozwoju Mazur. A jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się nabór do nowej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jakie są oczekiwania i potrzeby samorządów?

Powiat mrągowski otrzymał wsparcie finansowe na przebudowę mostu na rzece Dajna w Mrągowie. Swoje oblicze zmieni także odcinek drogi powiatowej Gązwa – Polska Wieś. – Zwracamy się o wsparcie budowy boiska przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie oraz pomoc w przebudowie Bursy na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, bo ten problem wraca do nas od wielu lat. Powiat ma największy problem z wkładem własnym, a do tego dostaliśmy w spadku zadłużenie, które musimy spłacać – wyjaśnia starosta mrągowski Barbara Kuźmicka-Rogala.

Gmina Piecki w tym roku realizuje inwestycję dofinansowaną z Funduszu Dróg Samorządowych, polegającą na przebudowie dróg w miejscowości Machary. Kilka naszych projektów znalazło się także na liście rezerwowej. Należy jednak zaznaczyć, że zadania własne gmin zwiększają się, bo zwiększają się potrzeby społeczeństwa. Jeżeli jednak nie będzie starczać pieniędzy na bieżące funkcjonowanie, gminy nie będą miały jak inwestować – powiedziała podczas spotkania skarbnik gminy Piecki Agata Naumowicz.

Jestem związany z samorządem już od lat 90., dlatego stać mnie na to, żeby szczerze o niektórych problemach mówić (…). Kiedyś funkcjonowało to inaczej, były jasne i klarowne kryteria, wg których oceniane były wszystkie wnioski składane do różnych instytucji (…). Teraz doszło do odwrócenia relacji i większość samorządowców musi prosić o wsparcie, żeby jakiekolwiek pieniądze otrzymać. W przypadku Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych niektórzy dostali ogromne dofinansowania, inni dostali skromniejsze, a są takie samorządy jak Gmina Mikołajki, które nie dostały nic. I to nie znaczy, że złożyliśmy złe wnioski, bo nasze projekty są zazwyczaj wysoko oceniane np. w Funduszu Dróg Samorządowych, gdzie zwykle plasujemy się na szczycie listy rankingowej. Tak jest zresztą i tym razem. Chciałbym prosić, żebyśmy wrócili do normalności, bo nasze jakiekolwiek przywiązania partyjne nie powinny krzywdzić lokalnej społeczności, która prezentuje przecież różne poglądy – skomentował burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Również mamy pewne zastrzeżenia co do podziału środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych, chociaż Gmina Mrągowo jest beneficjentem tych funduszy. Chciałbym podziękować jednak za wysoką ocenę projektu budowy wodociągów w Śniadowie. Inwestycję uda się sfinansować w zasadzie w 100% z rządowych funduszy. Przed nami także najważniejsza inwestycja tej kadencji, czyli budowa hali sportowej w Szestnie. Wciąż borykamy się jednak ze swoimi problemami. Sieci z lat 70. i 80. oraz stacje uzdatniania wody wymagają pilnej interwencji i modernizacji – powiedział podczas spotkania wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz.

– Nie ukrywam, że są takie drogi w gminie, które wymagałyby pilnej naprawy jak chociażby odcinek Rybno – Rozogi. Własnymi środkami gmina nie może jednak zrobić wszystkiego. Złożyliśmy 3 wnioski w ramach dofinansowania gmin, w których funkcjonowały kiedyś PGR-y. Dotyczą one: modernizacji oczyszczalni ścieków, budowy boiska wielofunkcyjnego w Sorkwitach, a także unowocześnienia świetlicy w Rybnie. Mam nadzieję, że uda się zdobyć dofinansowanie i będziemy mogli te projekty zrealizować ­– dodał wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski.

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych złożyliśmy 2 wnioski na kontynuację prac inwestycyjnych na ul. Żołnierskiej oraz na tzw. mrągowskie Zatorze, ale projekty są na liście rezerwowej. Dofinansowanie dróg samorządowych na poziomie 50% są jednak niewystarczające i dobrze byłoby zwiększyć subwencję chociaż do 80%. W miarę możliwości wykonujemy remonty dróg lokalnych, ale zaniedbania w tym względzie są wieloletnie (…). Dzieci u nas – wbrew pozorom i ogólnym statystykom – rodzi się stosunkowo dużo i potrzeba jest coraz większa, dlatego potrzebujemy dofinansowania na budowę przedszkola wraz ze żłobkiem. Ponadto chcielibyśmy zmodernizować stadion miejski, a także rozpocząć budowę mieszkań komunalnych – powiedział wiceburmistrz Mrągowa Tadeusz Łapka.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze