sobota, 20 kwietnia, 2024

Mrągowo: wraca Festiwal Kultury Kresowej! [program]

W najbliższy weekend 7-8 sierpnia odbędzie się Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie. Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju. W tym roku, z uwagi na panującą sytuację i obostrzenia, wydarzenie odbędzie się z udziałem artystów z Litwy.

Program 26. Festiwalu Kultury Kresowej

7 sierpnia (sobota)
Skwer Jana Pawła II

  • godz. 14.30 WIECZNY TUŁACZ – monodram kabaretowy w wykonaniu Stanisława Górki oparty na tekstach Mariana Hemara. Aktor prezentuje piosenki i monologi wybitnego poety i satyryka – „wiecznego tułacza”, który wyjechał ze Lwowa, by swym niezwyczajnym talentem wesprzeć scenki stołecznych kabaretów – Qui Pro Quo, Cyrulika Warszawskiego…
  • godz. 10.00 – 16.00 prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasz
  • godz. 10.00 – 22.00 instalacja RzeczyViste czyli co zabierali ze sobą Polacy zsyłani na Sybir – wystawa Muzeum Pamięci Sybiru Białegostoku

Amfiteatr nad Jeziorem Czos

godz. 17.00 KONCERT GALOWY (biletowany) – prowadzenie Anna Adamowicz i Dariusz Bereski


8 sierpnia (niedziela)
Kościół  Świętego Wojciecha

godz. 10.30 Uroczysta Msza święta z udziałem zespołów kresowych

Skwer Jana Pawła II

godz. 11.30 – 15.00 Koncerty zespołów kresowych, prezentacje rękodzieła i malarstwa, kiermasz

Amfiteatr nad jeziorem Czos

godz. 16.00 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej

GOŚCIE 26. Festiwalu Kultury Kresowej:

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca WILEŃSZCZYZNA
Zespół tworzą zamieszkujący od dziada pradziada Ziemię Wileńską Polacy. Z pasją i pietyzmem kultywuje przede wszystkim miejscowy folklor polski, występując nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, Australii, Rosji, Białorusi, czy USA. Zespół został założony jesienią 1980 roku, przez Gabriela Jana Mincewicza, a swój pierwszy występ datuje na początek maja 1981 roku. Koncert ten uważany jest za dzień narodzin Wileńszczyzny, a więc w roku 2021 grupa obchodzi swoje 40-lecie! Wyjątkowy repertuar i szacunek do folkloru jest przekazywany kolejnym pokoleniom Zespołowców, którzy z zapałem i oddaniem wykonując bogaty repertuar „Wileńszczyzny“ pielęgnują tradycje, obyczaje i tożsamość narodową.

TERCET DZIEWCZĘCY z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie. Zespół wielokrotnie zdobywał w konkursach tytuł laureata, wyróżnienia oraz nagrody specjalne. Koncertował poza granicami Litwy: trzykrotnie uczestniczył w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, brał udział w konkursach piosenki patriotycznej w Pieniężnie oraz w Łochowie. 

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Tańca STO UŚMIECHÓW jest reprezentacyjnym zespołem artystycznym Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie. Rok 2021 przyniósł jubileusz 25 – lecia działalności Zespołu, który upowszechniania i promuje kulturę polską w kraju i za granicą, pielęgnując by nie była ona tylko zabytkiem, echem przeszłości, ale wartością dnia dzisiejszego, źródłem tożsamości narodowej. Zespół tworzy 5 grup tanecznych, dla których polski taniec ludowy jest ogromną pasją. Wachlarz programowych propozycji, jakimi dysponuje Sto Uśmiechów jest bogaty i kulturowo zróżnicowany.

Kapela VILSA z Centrum Kultury w Rykontach. Nazwa zespołu muzycznego powstała od małej zatoczki Wiłsa znajdującej się w Rykontach (Vilsa po litew.). Symboliczna nazwa  mówi o dziedzictwie piosenek, melodii, harmonii oraz szacunku do przodków, łącząc przyjaciół różnych narodowości i wiary w jedną pieśń.

Zespół Tańca Ludowego PERŁA jeden z największych polskich zespołów tanecznych na Litwie. Powstał w roku 2004 przy Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Na dzień dzisiejszy Perła w swym składzie gromadzi około 150 tancerzy tj. 6 grup tanecznych w przedziale wiekowym od 6 do 25 lat.  Będąc polskim zespołem z Niemenczyna, Perła od początku swojej działalności zdecydowanie postawiła na wielokulturowość – czyli to, czym od dawnych lat wyróżnia się region Wileńszczyzny. Prezentowany przez Perłę repertuar jest znakiem rozpoznawczym Zespołu i wyróżnia go spośród innych, działających na Litwie. Razem z polskim kujawiakiem, oberkiem, mazurem albo tańcem góralskim, na scenie można zobaczyć taniec kozacki, gruziński, białoruski i wiele innych. Zwieńczeniem dotychczasowej działalności Perły zostało przyznanie jej przez Narodowe Centrum Kultury Litwy w roku 2018 najwyższej z 4 kategorii artystycznych. Kategorie te są przyznawane za prezentowany przez zespół poziom artystyczny. Jest to ewenementem w przypadku zespołów mniejszości narodowych na Litwie.

ORKIESTRA AKORDEONOWA z Nowowilejskiej Szkoły Muzycznej istnieje od momentu założenia Szkoły w 1965 roku. Orkiestra wielokrotnie zdobyła liczne wyróżnienia i Grand Prix w międzynarodowych i republikańskich konkursach na Litwie, w Polsce, we Włoszech, w Estonii, na Łotwie. Bierze aktywny udział w różnorodnych festiwalach, projektach, koncertach, jest stałym uczestnikiem Święta Pieśni na Litwie. Organizuje również recitale tak w Wilnie, jak i w innych miastach w kraju.

MALARZE: Renata Utowka, Aleksander Sobotkiewicz, Bożena Naruszewicz, Irena Fedorowicz z Wilna, Mieczysław i Władysław Maławscy, Feliks Turowski ze Lwowa

Palmy, chleb, pierniki:  Aleksandra Kunicka z Wilna

źródło: UM Mrągowo, MCK

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze