Przedstawiciele 30 polskich miast Cittaslow, mieszkańcy Bartoszyc oraz turyści uczestniczyli w tegorocznym święcie miasteczek „dobrej jakości życia”.
Tegoroczne wydarzenie oficjalnie otworzyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa), Miron Sycz (wicemarszałek województwa), Piotr Petrykowski (burmistrz Bartoszyc) oraz Jacek Kostka (krajowy koordynator sieci Cittaslow).
– To, co definiuje sieć miast Cittaslow, to unikalny charakter podejmowanych działań, ukierunkowanych na mieszkańców. Najlepszym tego przykładem, jest realizowany z powodzeniem w 19 miastach na Warmii i Mazurach, Ponadlokalny Program Rewitalizacji – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To już XII edycja Festiwalu Miast Cittaslow. Cieszy fakt, że członkowie sieci tak gremialnie przybyli do Bartoszyc, aby spotkać się i wspólnie promować ideę miast „dobrej jakości życia”. Mimo szybko postępującej globalizacji to właśnie małe i średnie miasta wciąż stanowią centra lokalnego życia, kultury, nauki i edukacji wczesnoszkolnej.
Otwarcie poprzedzała parada mieszkańców na czele z Klubem Motocyklowym Wiraż.
Krajowe Zebranie Cittaslow
Podczas posiedzenia sieci krajowej, burmistrzowie podjęli decyzję o rekomendacji do władz międzynarodowych kolejnych 4 miast (Lidzbark Warmiński, Jeziorany, Sępopol i Głubczyce), które przeszły ponowną certyfikację po 5 i 10 latach członkostwa.
Wspomniano zmarłego wiosną 2021 roku śp. Stanisława Harajdę. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli nowi członkowie sieci – przedstawiciele Morąga, Szczytna i Węgorzewa. Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa, wręczyła dr. Jackowi Poniedziałkowi powołanie w skład Krajowego Komitetu Naukowego Cittaslow na kolejną kadencję. Wcześniej tego dnia podczas posiedzenia Komitet Naukowy jego członkowie zdecydowali o powołaniu dr. Elizy Farelnik z Wydziału Ekonomicznego UWM w Olsztynie na stanowisko sekretarza.
Festiwal
Oprócz występów artystycznych m.in. koncertów zespołów Legato, Chłopcy z Placu Broni, Żuki i Mietek Folk, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji m.in. zmagania sportowe, zawody w wędkarstwie spławikowym, pokaz pierwszej pomocy, pokaz walk rycerskich i kunsztu drwali. Ważnym elementem festiwalu był kiermasz miasteczek Cittaslow z całego kraju. Stoiska obfitowały w wyroby rzemieślnicze, prace plastyczne, rękodzieło oraz degustację regionalnych produktów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i animacje dla dzieci.
W konkursie na najlepszy produkt wędzony z miast Cittaslow zmierzyli się wytwórcy wędzonych ryb, serów oraz wyrobów mięsnych. W sumie jury oceniało 24 produkty zgłoszone przez 13 producentów. Wyróżnienie specjalne otrzymał jesiotr wędzony z Wydmin, natomiast nagroda za I miejsce trafiła do Rzgowa (łódzkie) za ser kozi wędzony.
Kolejne miejsca na podium zajęli:
– II miejsce – Lidzbark za wędzony boczek w kształcie ślimaka;
– III miejsce – ex-aequo: Biskupiec za kiełbaskę wyborczą, Nowe Miasto Lubawskie za polędwiczkę wędzoną oraz Prudnik za kiełbasę z dzika z Gór Opawskich.
Kolejny Festiwal Miast Cittaslow odbędzie się na początku czerwca 2022 roku w Prudniku (woj. opolskie).
źródło: Urząd Marszałkowski