niedziela, 26 maja, 2024

Lidzbark Warmiński ponownie postawił na elektryczne autobusy

Nieco ponad rok temu Lidzbark Warmiński po raz pierwszy w swojej historii uruchomił komunikację miejską. Od początku jest ona bezpłatna dla pasażerów oraz obsługiwana przez dwa elektryczne autobusy Yutong. Samorząd idzie jednak o krok dalej, rozwijając zeroemisyjny tabor o kolejne „elektryki” tej marki.

Umowę na ich dostawę podpisali burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski oraz dyrektor sprzedaży Busnex Poland Emil Dmochowski.

Lidzbark Warmiński konsekwentnie buduje pozycję lokalnego lidera w zakresie zielonego transportu. Na Warmii i Mazurach, gdzie kolejne samorządy stawiają na elektromobilność, takie działania są szczególnie widoczne. Cztery autobusy elektryczne Yutong utworzą w pełni zeroemisyjną komunikację publiczną. Bezpłatnie skorzystają z niej mieszkańcy oraz turyści odwiedzający uzdrowisko, którym już niebawem oficjalnie stanie się Lidzbark Warmiński – podsumował Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland.

Dawna stolica Warmii, zwana także polską Wenecją, co roku przyciąga tłumy turystów. Lidzbark Warmiński ubiega się również o status uzdrowiska. W te działania doskonale wpisuje się bezpłatna dla mieszkańców i turystów komunikacja miejska, obsługiwana przez zeroemisyjne autobusy. Inwestując w pierwsze „elektryki”, samorząd zawarł umowę z firmą Veolia na dostawę energii do ich ładowania pochodzącej z OZE.

W Lidzbarku Warmińskim stawiamy na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Dwa pierwsze autobusy zdały egzamin, a mieszkańcy ciepło je przyjęli. Nie emitują spalin, ładowane są dzięki energii słonecznej, więc nie zanieczyszczają środowiska. To ważne w naszym mieście, w którym w przyszłości w uzdrowisku leczone będą między innymi choroby płuc. Podpisaliśmy umowę na dostarczenie kolejnych dwóch autobusów i wtedy komunikacja w naszym mieście będzie oparta już w 100% na „elektrykach” – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

fot. Busnex Poland

Komunikację miejską w Lidzbarku Warmińskim zasilą dwa elektryczne autobusy Yutong E9. Ten model to niemal 9-metrowy pojazd o niskopodłogowej konstrukcji. Na jednym ładowaniu może osiągnąć ponad 350 kilometrów. Rozwój mobilności i transportu publicznego, w tym zakup „elektryków”, został dofinansowany kwotą niemal 6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Samorząd idzie również w kierunku smart-city, planując supernowoczesne przystanki autobusowe. Poza funkcją komunikacyjną, mogą być one także: punktem dostaw i odbiorów, bankomatem, foodomatem, punktem informacji turystycznej, miejscem ładowania pojazdów elektrycznych i lokalnym darmowym hotspotem.

W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, w którym wzrost ekonomiczny nie będzie negatywnie oddziaływał na środowisko naturalne. Chcemy się rozwijać gospodarczo, ale w naszym regionie troska o środowisko naturalne zawsze była priorytetem. Staramy się zachować równowagę pomiędzy postępem przemysłowym a zachowaniem walorów przyrodniczych. Cieszę się, że z takich rozwiązań korzystają także samorządy lokalne, w tym Lidzbark Warmiński, które także umiejętnie i skutecznie korzystają z funduszy unijnych – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze