sobota, 13 kwietnia, 2024

Świętowano urodziny Mikołaja Kopernika

W miniony weekend we Fromborku świętowano 549. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji ogłoszono zwycięzcę konkursu na znak graficzny roku Mikołaja Kopernika, który odbędzie się w 2023 roku w województwie warmińsko-mazurskim.

W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

– Z tej okazji powstał Komitet Honorowy Obchodów Roku Mikołaja Kopernika – tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Pragnieniem wszystkich uczestników Komitetu jest, aby ziemia warmińska godnie uczciła pamięć jednego z najwybitniejszych Polaków, który jest i zawsze będzie symbolem naszej narodowej chluby. Jesteśmy także przekonani, że szereg odbywających się w 2023 roku wydarzeń na nowo podejmie próbę opisu fenomenu kopernikańskiego oraz będzie doskonałą promocją nauki i kultury polskiej w kraju i na świecie. Zwycięski znak graficzny będzie wykorzystany nie tylko do promocji Roku Mikołaja Kopernika, ale również do budowania marki Warmii i Mazur.

Ideą konkursu było wyłonienie najlepszego znaku graficznego, charakteryzującego się prostotą, ponadczasowością i łatwością zapamiętania – nawiązującego do wyłonionego hasła „Kopernika cztery dziewięciolecia” (łac. „Coppernici novennia quattuor”). Zwrot „cztery dziewięciolecia” silnie łączy astronoma i jego dzieło z Warmią. Poza tym jest to własne sformułowanie kanonika.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia – głównie we Fromborku. Tam prowadził swoje obserwacje astronomiczne. W Olsztynie, na zamku, jako administrator dóbr kapituły mieszkał i pracował w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-1496 oraz 1503-1510.

Na Warmii dokończył swoje słynne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” – O obrotach sfer niebieskich. Zmarł i został pochowany we fromborskiej katedrze, będącej częścią zabytkowego kompleksu budowli na Wzgórzu Katedralnym.

Nagroda wynosiła 10 tys. złotych i trafiła do Jerzego Dobrzynieckiego (absolwenta wydziału grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie).

Na konkurs wpłynęły 133 projekty graficzne z całej Polski.

Organizatorami konkursu byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz archidiecezja warmińska.

źródło: Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze