poniedziałek, 27 maja, 2024

Niezwykle okazały jubileusz Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie [zdjęcia]

W ubiegłym tygodniu Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie wspólnie z licznymi gośćmi obchodziła 70-lecie swojego istnienia. A wszystkich nie trzeba przekonywać, że to miejsce otwarte, pełne inicjatyw, życzliwych ludzi i magii, która pobudza wszystkich do kulturalnych inicjatyw.

Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie powstała w 1953 roku. Założył ją Karol Skwarczyński, nauczyciel języka polskiego w Liceum Pedagogicznym w Mrągowie. Początkowo placówka mieściła się w pomieszczeniu Szkoły Podstawowej Nr 1, obecnie od wielu lat znajduje się przy ulicy Warszawskiej 51.

W pierwszych dniach istnienia biblioteki zarejestrowało się 34 czytelników. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonał 2 maja 1953 roku wspomniany Karol Skwarczyński. Przez pierwszych 30 lat istnienia placówka służyła przede wszystkim środowisku nauczycielskiemu. Obecnie to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, chętnie odwiedzane przez mieszkańców powiatu mrągowskiego.

Biblioteka była filią Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie. W 2014 roku placówka stała się Powiatową Biblioteką Pedagogiczną i należy do struktur Zespołu Szkół Nr 2 w Mrągowie. Pracownikami biblioteki są: kierownik Anna Wysuwa-Szefler oraz Jolanta Hellis.

Biblioteka przez wiele lat istnienia wypracowała własne standardy funkcjonowania i cieszy się dużą popularnością w Mrągowie. Tuż po przejęciu staraliśmy się przede wszystkim nie ingerować i wspierać we wszystkich działaniach – mówi dyrektor ZS Nr 2 w Mrągowie Agnieszka Pytel. – Ta forma współpracy nam się sprawdziła. Panie wspaniale wykonują swoją pracę, rozwijają niesamowicie działalność biblioteki i powodują, że ta instytucja jest uważana za takie lokalne centrum kultury.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług i inicjatyw kulturalnych biblioteki, która dzięki swojemu zaangażowaniu pobudza mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym powiatu mrągowskiego. Odbyło się wiele warsztatów, spotkań czy działań edukacyjnych. Biblioteka jest także corocznie organizorem Palinocki w Marcinkowie.

Jubileusz był także okazją do podziękowania dla osób, które w ubiegłych latach pracowały w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. Było to: Teresa Wójcik, Teresa Szepetowska, Stefania Chuda, Genowefa Puławska, Iwona Muraszko, Anida Keller, Lucyna Kłosowska oraz Ewa Wojciechowska-Misiek.

Po uroczystościach w Mrągowskim Centrum Kultury gości zaproszono do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej, gdzie na wszystkich czekał urodzinowy tort oraz jubileuszowa wystawa tematyczna. A w kuluarach wszyscy zastanawiali się czym w najbliższej przyszłości po raz kolejny zaskoczą pracownicy biblioteki. Na to pytanie z pewnością poznamy odpowiedź już wkrótce.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze