niedziela, 26 maja, 2024

Otwarcie Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas

2 czerwca w Olsztynie zostało otwarte Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas. To pierwsza tego typu placówka w północno-wschodniej Polsce. Powstało w zabytkowym budynku dawnych koszar przy ulicy Kromera przy Parku Podzamcze.

 uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

Przed oficjalnym otwarciem hospicjum miałam okazję porozmawiania z rodzicami i podopiecznymi hospicjum, którzy już znaleźli tutaj swoją przystań. Co ogromnie mnie wzruszyło, to kiedy rodzice powiedzieli, że oni są ogromnie wdzięczni, że to miejsce powstało, jest to miejsce pełne aniołów. Chciałabym, żeby tak zawsze było – powiedziała pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Caritas kupiła budynek od Miasta Olsztyna z 99% bonifikatą w grudniu 2017 roku. W krótkim czasie, dzięki wsparciu wielu instytucji, firm i osób prywatnych, pochodzący z końca XIX wieku budynek został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb pacjentów.

To będzie takie miejsce koordynujące całą pomoc hospicyjną realizowaną przez Caritas Diecezji Warmińskiej – powiedział Wojewoda Artur Chojecki.

W hospicjum jest 11 miejsc dla dzieci i 7 miejsc noclegowych dla rodziców z salą pobytu dziennego i terapii zajęciowej. Mieszczą się w nim m.in. zaplecze rehabilitacyjne, poradnia medycyny paliatywnej, sala konferencyjno-szkoleniowa i zaplecze socjalne dla wolontariuszy. W kwietniu w hospicjum zagościli pierwsi pacjenci.

Budowa została dofinansowana ze środków unijnych kwotą 3 milionów 400 tys. zł, hospicjum otrzymało także wsparcie Fundacji PKN Orlen Dar Serca w wysokości 400 tys. zł. Pozostałe koszty zostały pokryte z darowizn firm i osób indywidualnych oraz środków własnych Caritas.

źródło: Urząd Wojewódzki

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze