środa, 29 maja, 2024

Msza święta w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

W Olsztynie odbyła się uroczysta msza św. w 30. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II.

Dokładnie 30 lat temu w tym samym miejscu, 6 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II odprawił mszę w Olsztynie w parku przy stadionie Stomilu. Na spotkanie z Ojcem Świętym w Olsztynie w 1991 roku przybyły tłumy. Jak niektórzy szacują – nawet pół miliona wiernych. 

Byłem wtedy nastolatkiem, z grupą osób przyjechaliśmy z Elbląga, gdzie wtedy mieszkałem. Pewnie do treści wizyty bardziej wracałem jako dorosły człowiek, ale wtedy to były ogromne emocje. To była pierwsza po przemianach demokratycznych pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Tematyka bardzo istotna i potrzebna Polakom w tamtym czasie, czyli przywołanie 10 przykazań, czyli tego, co stanowi istotę cywilizacji, w ramach której funkcjonujemy, w której chcemy się rozwijać”. – powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Liturgii przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Homilię wygłosił arcybiskup senior Edmund Piszcz, który w 1991 roku organizował wizytę papieża w Olsztynie.

Każdy z nas ma w swojej duszy 3 krzyże z Golgoty. Myślę, że one są nam potrzebne, by nas nauczyły dróg zbawienia. Jest w duszy człowieka ten krzyż, który powoduje, że człowiek buntuje się przeciw Bogu, oskarżając Go o niesprawiedliwość i brak miłości. Jest także krzyż, który uczy człowieka pokory i prawdy o sobie. Jest również ten trzeci Krzyż, z którego ma spłynąć nadzieja – przekonywał abp Piszcz.

Przesłaniem całej pielgrzymki do Polski był dekalog. W Olsztynie, w odniesieniu do 8 przykazania: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, papież sformułował naukę wokół fundamentalnego znaczenia prawdy. Na pamiątkę tego nabożeństwa, koło kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej przy ulicy Pana Tadeusza powstał krzyż papieski, który w ostatnich miesiącach został odnowiony, specjalnie na 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Olsztynie.

źródło: Urząd Wojewódzki/ Archidiecezja Warmińska

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze