piątek, 29 marca, 2024

Złoto Nadii Kulik, srebro Antoniego Kuźmińskiego i Hanny Kuliś

Dwanaście wyścigów złożyło się na rywalizację w pierwszej części tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Pucku. W klasie Techno 293 rywalizacja dziewcząt trwała do ostatniego wyścigu. Ostatecznie mistrzostwo Polski zdobyła Nadia Kulik! Srebro w klasie L’equipe wywalczyli Antoni Kuźmiński i Hanna Kuliś.

W windsurfingowej klasie Techno 293 dziewcząt bój stoczyły ze sobą Maria Rudowicz (UJKS Szturwał) i Nadia Kulik (KS Baza Mrągowo). Rywalizację wygrała reprezentantka KS Bazy Mrągowo, która wygrała ostatni wyścig. Brąz wywalczyła Maria Pomierska z Sopockiego Klubu Żeglarskiego. 6 miejsce zajęła zajęła Maja Cituk (KS Baza Mrągowo).

To była trudna rywalizacja, cały czas pływałyśmy z Marią blisko siebie. Do ostatniego wyścigu byłyśmy przy sobie. W końcówce praktycznie ścigałyśmy się już tylko między sobą. Ostatni wyścig rozstrzygnął, która z nas zdobędzie złoty, a która srebrny medal – powiedziała Nadia Kulik. – Preferuję silniejsze wiatry i wczoraj i dzisiaj, gdy więcej wiało, jednak szło mi dużo lepiej niż na początku regat. Z początku, w słabszych wiatrach też niby dobrze mi się żeglowało, ale jednak gdy przywiało, pływałam dużo lepiej.

W rywalizacji chłopców w klasie Techno przetasowania w czołówce były codziennością , jednak na koniec rywalizacji to Amadeusz Stobinski z OŚ AZS w Poznaniu sięgnął po Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Srebro wywalczył jego klubowy kolega Maciej Dąbek a brązowym medalistą został Szymon Cieślak z UJKS Szturwał. Wiktor Kocenko ostatecznie był 5 (KS Baza Mrągowo).

Bez zmian przez całe regaty obyło się na pierwszych trzech miejscach na załogowych łódkach klasy L’Equipe. Zwyciężyli Liwia Liszkiewicz i Wiktor Mielnik (Olsztyński Klub Żeglarski. Wicemistrzami Polski Juniorów Młodszych zostali Antoni Kuźmiński i Hanna Kuliś z Bazy Mrągowo a brąz wywalczyli Kacper Wojczulanis i Oliwia Węgrzynowska z YC Nauticus Olsztyn. Na 5. miejscu imprezę zakończyli Daniel Łachacz i Zuzanna Maliniewicz, na 14. Jakub Jabłoński i Bartosz Dobrenko, a Adam Warno i Jakub Aranin byli 18 (wszyscy KS Baza Mrągowo).

Mieliśmy tu świetne regaty, fajne warunki i fajną atmosferę. Dziś sporo powiało i my lubimy taki wiatr, choć w pierwszym wyścigu zaliczyliśmy wywrotkę. Zdołaliśmy do mety przypłynąć na trzeciej pozycji. Ta wywrotka nie zdeprymowała nas szczególnie, i wygraliśmy następne dwa wyścigi. Wczoraj mówiliśmy, że Wiktor miał trudności z przestawieniem się na L’Equipa z 420stki, na której zwykle żeglujemy, a dziś zdradzę, że w drodze do portu po wyścigach powiedział, że już w miarę dobrze czuje się na tej łódce – komentuje Liwia Liszkiewicz.

Najliczniej reprezentowaną grupą był Optimist chłopców, gdzie stu dwudziestu sześciu zawodników zostało podzielonych na dwie grupy. Najrówniej w czołówce pływał Filip Harasimowicz – Krysztofiak (KSW Baltic) czym zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych 2021. Wicemistrzostwo wywalczył Filip Nosol z ChKŻ Chojnice a z brązowym medalem do domu z Pucka odjedzie Filip Marjański (KS AZS AWFiS Gdańsk). Reprezentujący Mrągowo Maciej Szawkowski zajął 24. miejsce a Eryk Majewski był 44.

Wśród dziewcząt, bardzo pewnie, bo aż z niemal pięćdziesięciopunktową przewagą zwyciężyła Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk). Zawodnicy mrągowskiej Bazy zajmowali następujące miejsca: Oliwia Kaczyńska była 28., Zofia Dembowska 41., Matylda Rodziewicz 46.

To był bardzo udany start reprezentantów Klubu Sportowego Baza Mrągowo. Nadia Kulik zdobyła mistrzostwo Polski trzeci rok z rzędu! Wywalczyła tym samym możliwość startu w mistrzostwach Europy w Tallinie, na które jedziemy już w czwartek – komentuje zawody trener Tomasz Stefański.

źródło: PZŻ, oprac. red.