piątek, 19 lipca, 2024

Mrągowo stawia na polskie, elektryczne autobusy

Mrągowo podpisało umowę zakupu dwóch wyprodukowanych w Polsce autobusów elektrycznych, które już wkrótce będą bezpłatnie służyć mieszkańcom oraz przyjeżdzającym turystom.

Zakup autobusów został dofinansowany z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Całkowita wartość inwestycji to 4 miliony 305 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie to 3 miliony 655 tysięcy złotych (około 75%).

Jesteśmy jedyną gminą w województwie warmińsko-mazurskim, która dokonała zakupu polskich autobusów. Wspieramy polskie firmy, bo to gwarancja dobrej jakości. – powiedział burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski. Co więcej autobusy będą w pełni przez nas ładowane dzięki dostępnej infrastrukturze Zakładu Wodociągu i Kanalizacji w Polskiej Wsi. Planujemy docelowo kupić 6 autobusów by zapewnić naszym mieszkańców nowoczesną jakość miejskiego transportu.

Podpisanie umowy odbyło się 8 maja na nowo powstałym parkingu przy bramie wjazdowej do amfiteatru nad jeziorem Czos.

Obecny rząd inwestuje w infrastrukturę drogową i transportową. Cieszymy się, że Mrągowo może być przykładem miejsca, które skutecznie pozyskuje środki z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” – dodał podczas wydarzenia sekretarz stanu oraz szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Autobusy Pilea, które już wkrótce pojawią się w Mrągowie są całkowicie zeroemisyjne, mają długość 8,6 m oraz pozwalają na przejechanie na jednym ładowaniu ok. 250 km.

Na dzisiejsze spotkanie przyjechaliśmy naszym autobusem prosto z Bydgoszczy. Chciałbym więc obalić mit, że autobusy elektryczne trzeba co chwilę ładować. Dysponujemy zaawansowaną technologią – poinformował Piotr Śladowski, członek zarządu ARP E-Vehicles.

Mrągowskie autobusy będą miały wbudowaną ładowarkę, rampę dla wózków inwalizków i będą mogły pomieścić w sumie 45 pasażerów. Autobusy wykorzystują pionierskie rozwiązanie polegające na zamontowaniu baterii pod podłogą, dzięki czemu został obniżony środek ciężkości i zmniejszona masa własna, co przekłada się na znakomitą stabilność toru jazdy i mniejsze zużycie energii.

W wyniku dzisiejszego wydarzenia Mrągowo wzbogaci się o pierwsze dwa autobusy elektryczne. W późniejszym okresie w ramach Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 miasto ma zakupić jeszcze 4 autobusy.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze