środa, 29 maja, 2024

Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Giżycku. Znaleziono fundamenty starego ratusza?

W trakcie prac budowlanych na terenie Placu Grunwaldzkiego w Giżycku przez przypadek odkryto fragment dobrze zachowanego muru kamienno-ceglanego. Pierwsze ustalenia pozwalają oszacować, że budowla pochodzi na pewno z XVII w., choć zawiera fragmenty nawet z XV w. Solidna konstrukcja i rodzaj zaprawy sugeruje, że mogą to być fundamenty ratusza. 

Odkrycia dokonano podczas przygotowań do instalacji sieci kanalizacyjnej przy rewitalizowanym poniemieckim schronie w centrum Giżycka, na Placu Grnuwaldzkim. Remontem i adaptacją do nowych funkcji zajmuje się giżycczanin Dariusz Matyjas z Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

W trakcie nadzoru przy inwestycji został odsłonięty fragment muru. Mur jest bardzo piękny, solidny, kamienno-ceglany, na zaprawę wapienną. Według wstępnego datowania, w tej chwili jest to XVII w. na pewno, aczkolwiek znajdujemy również wcześniejszy materiał datujący warstwy przy murze na nawet XV w. – mówi o odkryciu archeolog Izabella Melin-Wyczółkowska z Mazurskiej Pracowni Archeologicznej Sądząc po tym, że po pierwsze jest to miejsce dawnego centralnego placu, rynku, i sposobie wykonania tego muru, bo to jest dobry mur, solidny muruważam, że są to fundamenty ratusza.   

Jak podkreśla archeolog, która wielokrotnie widziała podobne odkrycia, w omawianym okresie, kiedy to miasta były dość ubogie, takie mury posiadały tylko budowle reprezentacyjne. Co więcej, zastosowana zaprawa wapienna, jest według pracowników Mazurskiej Pracowni Archeologicznej wskaźnikiem, że był to solidny obiekt budowlany. 

– Zostaliśmy zawiadomieni, przeprowadzono oględziny przy obecności inwestora. Inwestor znalazł rozwiązanie, które wydaje się, że naprawia sytuację, ale decyzja o tym zapadnie zapewne jutro. Wstępne ustalenia mówią o tym, że studzienka zostanie przeniesiona i raczej nie będzie żadnych problemów z kontynuacją prac – informuje Magdalena Kozicka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Ełku.

Zgodnie z wstępnymi informacjami WUOZ, odkrywka zostanie zasypana i zabezpieczona. Zarówno archeolog jak i konserwator wspólnie podkreśla jednak niebywałą wagę znaleziska i są zgodni, że warto skupić się na jego eksploracji. Obecnie należy czekać na decyzję co do dalszych losów odkrycia.

źródło: UM Giżycko     

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze