środa, 1 maja, 2024

Za nami Gala XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

Po raz dziewiętnasty uhonorowano laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. W tegorocznej edycji wydarzenia jury przeanalizowało łącznie 207 zestawów wierszy nadesłanych przez poetów z całej Polski. Organizatorami konkurs są Muzeum Michała Kajki w Ogródku – Oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Polana Kultury Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu.

W niedzielę 6 sierpnia, w Muzeum Michała Kajki w Ogródku podsumowano XIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego. Publiczność mogła wysłuchać wierszy laureatów i wyróżnionych, prezentowanych przez aktorkę teatralną i filmową – Magdalenę Warzechę. W trakcie gali wystąpił również Estera Drzymkowska Quintet, który zaprezentował utwory folkowe w jazzowych, nowoczesnych aranżacjach.

Konkurs Poetycki noszący imię chyba najbardziej znanego poety mazurskiego Michała Kajki, od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowanie. Warto wspomnieć, że w tym roku otrzymaliśmy 207 zestawów wierszy autorów z całego kraju. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, aby spośród tak pokaźnej liczby utworów wybrać te najlepsze i wskazać tegorocznych laureatów – mówi Michał Misztal, kierownik Muzeum M. Kajki w Ogródku.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłane utwory oceniało jury w składzie:

  • Joanna Chachuła – przewodnicząca jury, poetka, recenzentka, bibliotekarka, animatorka kultury
  • Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionalistka
  • Agnieszka Herman – poetka, autorka okładek do książek; finalistka Orfeusza – Nagrody Poetyckiej  im. K.I. Gałczyńskiego 2020

Po zapoznaniu się z zestawami prac nadesłanych na konkurs jury postanowiło nie przyznawać I nagrody. Natomiast pozostałe nagrody trafiły do:

  • I nagroda – nieprzyznana w tym roku
  • II nagroda – Marka Szewczyka z Poznania za zestaw wierszy opatrzony godłem Sroka
  • III nagroda – Piotra Zemanka z Bielska-Białej za zestaw wierszy opatrzony godłem Pisane po wodzie

Ponadto jury postanowiło przyznać również trzy wyróżnienia:

  • Katarzynie Drzewieckiej z Legionowa za zestaw opatrzony godłem Mimbla
  • Maciejowi Anczykowi z Krakowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Kondor
  • Jolancie Stelmasiak z Grzybowa za zestaw wierszy opatrzony godłem Zielona 67

Do naszego Konkursu zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, tworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. To również wyjątkowa okazja do promocji poezji mazurskiej, życia i twórczości Michała Kajki – poety z Ogródka, który ostatnie lata swojego życia spędził w Orzyszu – podkreśla Joanna Kamieniecka, dyrektor Polany Kultury w Orzyszu. – Co roku wiersze nadesłane przez poetów z różnych zakątków naszego kraju ocenia jury, w skład którego wchodzą literaturoznawcy, językoznawcy i utytułowani poeci. Warto wspomnieć, że poprzednich latach w jury zasiadali m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Chojnowski, Zbigniew Fałtynowicz, Krzysztof Korotkich, Adrian Gleń, Przemysław Dakowicz.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze