środa, 4 grudnia, 2024

W Olsztynie obchodzono Narodowy Dzień Zwycięstwa [zdjęcia]

Minęło 78 lat od kapitulacji niemieckiej faszystowskiej III Rzeszy, kończącej dramatyczną wojnę w Europie. Na placu Konsulatu Polskiego mieszkańcy Olsztyna upamiętnili 8 maja dzień zakończenia II wojny światowej, oddając hołd zwycięzcom i ofiarom wojny. Od 2015 roku 8 Maja jest obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Uroczystość zgromadziła liczne poczty sztandarowe, w tym 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej, Miasta Olsztyna oraz szkół. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych województwa i Olsztyna, instytucji cywilnych i mundurowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich i wielu mieszkańców Olsztyna.

Poczet wystawiony przez 4 WM Brygadę OT podniósł flagę polską na maszt, a po odegraniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. Natomiast ks. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński odmówił modlitwę za ofiary wojny i pokój. Potem liczne delegacje złożyły wieńce, wiązanki oraz znicze przed Kolumną Orła Białego.


Należy pamiętać, że druga wojna światowa w Europie trwała sześć lat, ale w świadomości byłych mieszkańców Prus Wschodnich pozostała tylko jej końcówka – nie doświadczyli jej wcześniej tak tragicznie, jak inne podbite narody. Wręcz przeciwnie, przez kilka lat żyli w sielance i korzystali z niewolniczej pracy setek tysięcy jeńców i robotników przymusowych z 20 krajów. Ich pot i krew wzbogacały III Rzeszę i jej wysiłek wojenny. Na obszarze Prus Wschodnich działały liczne oflagi, stalagi, obozy przejściowe i karne oraz trzy obozy koncentracyjne,  a komanda robocze były rozlokowane w każdej gminie, leśnictwie, fabryce i majątku ziemskim. Wielu niewolników służyło w domach prywatnych, zakładach rzemieślniczych i gospodarstwach  indywidualnych. Dziesiątki tysięcy z nich zmarły z głodu, chorób i przepracowania, ich mogiły – często bezimienne – rozsiane są po całym terenie obecnego województwa.

W II wojnie uczestniczyła ponad połowa ówczesnych państw świata. Pochłonęła kilkakrotnie więcej ofiar, niż I wojna, którą tak chętnie się teraz przypomina w naszym województwie. Polska, mimo ambitnej walki naszych żołnierzy na Zachodzie i Wschodzie, straciła ponad 6 mln obywateli, znaczną część terytorium i doznała ogromnych zniszczeń. Pamiętajmy o tym i powstrzymujmy tych, co prą do nowych konfliktów!

 Tekst i zdjęcia Jerzy Pantak

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze