piątek, 13 września, 2024

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Grażynie Langowskiej

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczystości upamiętniające Grażynę Langowską – nauczycielkę i działaczkę Solidarności. Odsłonięto pamiątkową tablicę oraz wręczono po raz pierwszy Nagrodę im. Grażyny Langowskiej przewidzianą dla nauczycieli, wychowawców oraz instytucji edukacyjnych działających w duchu patriotycznym.

Helena Kramerska, córka Grażyny Langowskiej, podkreślała zaangażowanie i skromność te cechy charakteru swojej mamy, które szczególnie wpływały na kształtowanie osobowości, rozwój i wychowanie młodego pokolenia.

Laureatami pierwszej edycji Nagrody zostali: Adam Błaszkiewicz – nauczyciel, założyciel i długoletni dyrektor Gimnazjum im Jana Pawła II w Wilnie, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego na Litwę, związany z Kongresem Polaków na Litwie; Adam Lichota – nauczyciel historii, autor wielu inicjatyw historycznych o charakterze szkolnym i pozaszkolnym, m. in. Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju upamiętniającego marsz śmierci z Oświęcimia do Gliwic; Ireneusz i Cecylia Gugulscy– nauczyciele języka polskiego z Warszawy, Pan Ireneusz Gugulski, nagrodzony pośmiertnie, był internowany w stanie wojennym, wytoczono przeciwko niemu sprawę dyscyplinarną za przemycanie z ośrodka internowania Listu internowanego nauczyciela do swoich maturzystów, Pani Cecylia Gugulska uczestniczyła w latach 80. W tworzeniu duszpasterstwa nauczycieli i wychowawców.

Nagroda im. Grażyny Langowskiej została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i przyznana w trzech kategoriach. Za zaangażowanie patriotyczne nauczycieli, wychowawców oraz instytucji działających w epoce Solidarności (1980-1990) nagrodę przyznaje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego; za wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym dla nauczycieli, wychowawców oraz instytucji działających w kraju nagrodę przyznaje Instytut Pamięci Narodowej a także dla nauczycieli, wychowawców i instytucji polonijnych nagrodę przyznaje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

źródło: Urząd Wojewódzki

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze