niedziela, 28 kwietnia, 2024

Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem! Udowadnia to czwartoklasista z Olsztyna!

Kto w tym roku dołączył do elitarnego grona najmłodszych pisarzy w Polsce? My już to wiemy! Maciej Pudelski to utalentowany uczeń z Olsztyna, który został laureatem 7. edycji największego w kraju konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego co roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jego opowiadanie pt. “Czepialska” ukazało się właśnie w książce pokonkursowej “Okulary czasu”. Publikację można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie jak zwykle przekazany na cele charytatywne.

Uczestnicy tegorocznej edycji pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia okularów czasui spojrzenia na świat w nowy sposób – oczami rodziców, babć, dziadków, sąsiadów, koleżanek i kolegów albo swojego rodzeństwa.  I to się udało znakomicie! Młodzi pisarze wykazali się nie tylko trudną umiejętnością przyjęcia innego niż swój własny punktu widzenia, ale również wyobraźnią, empatią i poczuciem humoru. W efekcie jury miało do przeczytania i ocenienia prawie 2.000 tekstów literackich. Spośród nich wybrano 30 zwycięskich opowiadań, które właśnie zostały opublikowane w przepięknie ilustrowanej i profesjonalnie zredagowanej książce pt. “Okulary czasu”.

  • Ciekawe, dlaczego, kiedy czytałam Wasze prace, czułam, że ktoś wsunął mi na nos… magiczne okulary? Wszystkie opowieści sprawiły mi radość i przyniosły wiele chwil refleksji, a to cechy dobrej literatury. Pisane ze swadą i talentem. Beztrosko i wzruszająco. Wielcy z Was czarodzieje pióra. Gratuluję tym, którzy zaczarowali mnie najbardziej…– komentuje pisarka Basia Kosmowska, która zasiadła w jury tegorocznej edycji.

Jak sam laureat wspomina swój udział w konkursie oraz reakcję na wygraną?

  • Trudno opisać, co się wtedy czuje. Jesteś dumny, strasznie szczęśliwy, z tej radości chcesz krzyczeć i skakać. Sto razy oglądasz książkę i cały czas nie możesz uwierzyć, że to właśnie twoje opowiadanie się w niej znalazło, więc oglądasz po raz sto pierwszy. To super uczucie, kiedy zostało się docenionym  – komentuje Maciek Pudelski, czwartoklasista z Olsztyna. Moje opowiadanie jest inspirowane wydarzeniami z życia mojego i moich kolegów. Myślę, że każde dziecko ma na osiedlu, na którym mieszka taką Panią Czepialską, która nie lubi dzieci i ich zabaw. Pomyślałem, że jeśli o tym napiszę, to może przeczyta to opowiadanie taka osoba i przypomni sobie, że kiedyś sama była dzieckiem, a zabawa to nic złego.  – dodaje Maciek.

Konkurs literacki „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce –  we wszystkich 7 edycjach konkursu wzięło udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Celem Nowej Ery jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dzięki konkursowi „Popisz się talentem” na rynku książki zaistniało już ponad 200 młodych pisarzy. Najmłodsi z nich w momencie publikacji książki mieli tylko 7 lat!

Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. Co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 30 laureatów, których opowiadania są potem publikowane.

Do tej pory ukazało się 7 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos”, “Jutro nadeszło”, “Detektywi w akcji” i najnowsza pozycja “Okulary czasu”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

Laureat 7. edycji konkursu “Popisz się talentem”, woj. warmińsko-mazurskie

  • Maciej pudelski, opowiadanie pt. “Czepialska”, Olsztyn, klasa 4

Jury konkursu Popisz się talentem 2023

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Barbara Kosmowska (ur. 1958), pisarka i poetka. Jej pierwsza powieść – Głodna kotka – trafiła do księgarń w 2000 roku. Wydany rok później Teren prywatny wygrał konkurs „Dziennik polskiej Bridget Jones” Wydawnictwa Zysk i S-ka i znalazł się na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej”. Kolejne książki: Prowincja (2002),Gobelin (2002),W górę rzeki (2003),Niebieski autobus (Wyd. I: 2004) i Hermańce (W.A.B., 2008) cieszyły się nie mniejszą popularnością. W roku 2014 nakładem W.A.B. ukazała się „Ukrainka”. Barbara Kosmowska opublikowała także utwory dla dzieci i młodzieży.

***

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży National Geographic Odkrywca. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: Lubię czytać ze Strzałką, KsiążkoGry, Królewicz Lupi.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze