piątek, 13 grudnia, 2024

Nie ma jednej Rosji? Współczesna Rosja w życiu i twórczości dziennikarza Wacława Radziwinowicza

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które odbędzie się w Książnicy Polskiej w Olsztynie 16 listopada o godzinie 17.00. Gościem spotkania będzie Wacław Radziwinowicz. Wydarzenie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Olsztyn Robert Lesiński.

Wacław Radziwinowicz to polski dziennikarz prasowy, publicysta i reportażysta pochodzący z Olsztyna. To obecnie jeden z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, wieloletni korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji, na Białorusi i w Ukrainie. Deportowany z Białorusi w 2006 roku i wydalony z Rosji w grudniu 2015 roku.

To autor bestsellerów na temat Rosji. Jego pierwsza książka „Gogol w czasach Google’a. Korespondencje z Rosji 1998-2012” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Później wydał także „Soczi. Igrzyska Putina” oraz „Crème de la Kreml”. W 2023 roku ukazała się jego najnowsza książka „Putin,  car Atlantydy. Droga do Wielkiej wojny”. W tej biografii-kronice rządów Putina pokazuje jego liczne metamorfozy, ale też uniwersalne mechanizmy osobowości byłego kagebisty oraz metody, które pozwoliły mu zbudować pozycję absolutnego władcy Rosji i pchnąć jego kraj w absurdalną wojnę z Ukrainą oraz konflikt z Zachodem.

Wacław Radziwinowicz jak mało kto jest w stanie pokazać krok po kroku przez jakie punkty zwrotne przeszła Rosja Putina, zanim wydała wojnę Ukrainie. W równie zaangażowanych co kompetentnych, przyprawionych ironią komentarzach od lat buduje wielowymiarowy portret mało komu znanego kagebisty, wychowanego na przestępczych podwórkach Leningradu, który zmienił się w najniebezpieczniejszego człowieka na ziemi – w ten sposób pisze o najnowszej książce dziennikarza Anne Applebaum.

W 2014 roku Wacław Radziwinowicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Nagrodę im. Dariusza Fikusa przyznawaną przez redakcję Rzeczpospolitej. W 2016 został laureatem nagrody MediaTory w kategorii NawigaTOR.  W sierpniu bieżącego roku otrzymał Nagrodę im. Henryka Panasa.

Cykl spotkań “Od Warmii do Mazur – w poszukiwaniu tożsamości regionu” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze