niedziela, 26 maja, 2024

ZUS: 1,1 mld zł dla przedsiębiorców w ramach wszystkich tarcz antykryzysowych

Około 37,5 mld złotych to dotychczasowa kwota wsparcia zrealizowana przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Zostało przyjętych i obsłużonych ponad 8 milionów wniosków. Na Warmii i Mazurach kwota udzielonej pomocy to 1,1 mld zł. Przedsiębiorcy otrzymali zwolnienie z opłacania składek na ponad 460 mln zł (oddział ZUS  w Elblągu dokonał zwolnienia na kwotę 147 mln zł, a Oddział ZUS w Olsztynie na kwotę ponad 313 mln).

Łączne faktycznie udzielone przez państwo wsparcie sięga około 230 mld zł. Kwota wsparcia z samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi na ten moment 37,5 mld zł.

Ponieważ 30 czerwca zakończyliśmy przyjmowanie wniosków o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, czas na podsumowanie kolejnego etapu wsparcia państwa dla przedsiębiorców – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

W ramach tarczy 9.0 ZUS przyznał 278 tys. razy zwolnienie ze składek na kwotę 681 mln zł oraz wypłacił 196 tys. świadczeń postojowych na kwotę 389 mln zł. Ze zwolnienia ze składek skorzystało 65 proc. uprawnionych, a ze świadczeń postojowych – 55 proc. Na Warmii i Mazurach, z Tarczy 9.0 udzielono pomocy na kwotę prawie 46 mln. Zwolnienie z opłacania składek wyniosło ponad 23 mln, a świadczenia postojowe wypłacono na kwotę ponad 22 mln zł.

Łącznie w ramach wszystkich dotychczasowych odsłon tarczy antykryzysowej ZUS realizował różne formy wsparcia, w tym zwolnienie ze składek (15 mld zł) oraz świadczenie postojowe (6,4 mld zł).

Klienci ZUS korzystali również z odroczenia terminu płatności składek i układów ratalnych (łączna kwota należności objętych ulgami wynosi 14,0 mld zł), dodatkowego zasiłku opiekuńczego (sam ZUS wypłacił ok. 1,1 mld zł) oraz dodatku solidarnościowego (313 mln zł wypłacone za okres między czerwcem a sierpniem 2020 r.).

Najnowsza forma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej obejmie sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu zamknięcia szkół w okresie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19.

Przedsiębiorcy z tej branży mogą liczyć na świadczenia postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Wsparcie w postaci zwolnienia ze składek za okres od lipca do września 2020 r. otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski można składać do ZUS od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze