sobota, 2 listopada, 2024

Świadczenie 500 plus dla Ukraińców na stałe zamieszkałych w Polsce

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku należy dołączyć dokumenty m.in. potwierdzające legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy.

Zanim wejdzie specjalna ustawa, przypominamy, że świadczenie wychowawcze 500+, ale też Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), przysługują obywatelom Ukrainy, którzy na stałe zamieszkują w Polsce. Świadczenia te przyznawane są na dotychczasowych zasadach obowiązujących jeszcze przed wojną w Ukrainie. Świadczenie 500 plus przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli zamieszkuje ono wspólnie z rodzicem oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające legalność pobytu rodzica bądź opiekuna w Polsce  – informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Niezbędne dokumenty

Szczegółowe informacje o tym, jakie dokumenty należy dołączyć opisane są obszernie na stronie ZUS www.zus.pl, także w języku ukraińskim. Z najważniejszych to te potwierdzające charakter pobytu w Polsce obywatela Ukrainy, m.in. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, kartę stałego pobytu. Ponadto należy pamiętać o tym, że we wniosku o świadczenie 500 plus należy podać PESEL dziecka. Jeśli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, to do wniosku rodzic lub opiekun musi dołączyć dodatkowo akt urodzenia dziecka wraz z ich tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

Wniosek tylko elektronicznie

Wniosek o świadczenie składany jest  wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowo taki wniosek można złożyć także przez portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną, ale tylko jeśli jest się matką lub ojcem dziecka i ma się nadany numer PESEL.

W przypadku trudności ze złożeniem wniosku, bądź też niepewności jakie dokumenty należy złożyć w każdej placówce ZUS służą pomocą nasi pracownicy. Wyjaśnią wątpliwości, pomogą w założeniu profilu PUE, czt też elektronicznym złożeniu wniosku o świadczenie  – dodaje rzeczniczka.

Informacje w języku ukraińskim na stronie internetowej ZUS

Na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje dotyczące świadczeń ZUS w języku ukraińskim. Na bieżąco publikowane są tam treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Uchodźcy z Ukrainy

Obywatele Ukrainy – rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ZUS, także w języku ukraińskim: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/informacia-dla-gromadan-ukraini

Wszelkie zmiany w przepisach na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej ZUS.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze