środa, 22 maja, 2024

Specjalistyczne szpitale w Olsztynie otrzymały dofinasowanie z Funduszy Europejskich

Beneficjentami unijnego wsparcia są Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Przyznane wsparcie ma umożliwić poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia chorób nowotworowych, które stanowią jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce.

– Dzisiaj spotykamy się na uroczystym podpisaniu umów z zakresu hematologii i onkologii. Chciałbym podkreślić, że z punktu widzenia rządowego, samorządowego, z punktu widzenia województwa nadrabiamy pewną wieloletnią lukę w szczególności z zakresu hematologii dorosłej. Niestety przez ostatni okres hematologia dorosłych w woj. warmińsko-mazurskim była daleko od jakichkolwiek standardów. Wierzę, że dzisiejsze podpisanie umów i  rozpoczęcie tego procesu tworzenia  oddziału kliniki w szpitalu MSWIA – ten dług nadrobi dość szybko. I mam nadzieje, że ten standard leczenia w  woj. warmińsko-mazurskim będzie dokładnie taki sam, jak w każdym innym województwie. Również w szpitalu dziecięcym inwestycja z zakresu hematologii i onkologii dziecięcej jest ogromnie ważna. Ogromnie się cieszę się, że udało nam się znaleźć pewne oszczędności na te inwestycje na które przeznaczamy ponad 40 mln zł –  powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał dofinansowanie w kwocie: 16 099 334,00 zł.
  • SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie otrzymał dofinansowanie w kwocie: 22 292 555,00 zł.

Bardzo się cieszę, że te środki trafią do szpitala  MSWIA  i szpitala dziecięcego w naszym województwie. Dzięki tym funduszom mieszkańcy z naszego województwa będą mogli skorzystać z  profesjonalnych i stojących  na wysokim poziomie działań medycznych” – powiedział wojewoda Artur Chojecki.

Unijna pomoc udzielona Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu im. prof. dr.  Stanisława Popowskiego w Olsztynie przeznaczona jest na realizację projektu pn. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”.

Celem projektu jest poprawa możliwości szybkiego diagnozowania i leczenia chorób krwi i nowotworów u dzieci. Ma być on osiągnięty, dzięki prawie trzy krotnemu powiększeniu Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Efektem prac modernizacyjnych mają być również bardziej przestronne pomieszczenia przeznaczone do zabawy i nauki dla pacjentów, a także do odpoczynku dla ich opiekunów.

Dodatkowo Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej, jak również blok operacyjny, zostaną doposażone w nowoczesny w sprzęt i aparaturę medyczną, taką jak np. zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, angiograf z zintegrowanym aparatem USG. Zapewnienie pacjentom korzystania ze świadczeń udzielanych w oparciu o nowoczesne technologie medyczne nie tylko podniesienie samą jakość świadczeń, ale również umożliwi skrócenie czasu hospitalizacji, a co najważniejsze poprawi komfort pacjentów przebywających na oddziale. Wart podkreślenia jest także fakt, iż Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Prof. Dr  Stanisława Popowskiego w Olsztynie  od wielu lat należy do Polskiej Pediatrycznej Grupy ds. leczenia białaczek i chłoniaków oraz guzów litych.

Te pieniądze będą wykorzystane na powiększenie bazy szpitalnej do leczenia dzieci onkologicznych, prawie  trzykrotnie  zostanie powiększona  baza  szpitalna, również z tych pieniędzy  zostanie  zakupiony sprzęt  zarówno do zabiegów  diagnostycznych,  jak i  do  zabiegów operacyjnych. Remont oddziału zakończymy do  końca czerwca tego roku zgodnie z deklaracją…” – powiedziała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor WSSD w Olsztynie.

fot. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia chorób nowotworowych zapewnić ma również realizacja projektu pn. „Utworzenie Klinicznego oddziału hematologii z ośrodkiem transplantacji szpiku w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii Szpitala MSWiA poprzez przebudowę istniejącej infrastruktury wraz z wyposażeniem”. Realizacja projektu ma strategiczne znaczenie dla regionu, gdyż umożliwi dostęp do niewykonywanych dotychczas metod leczenia nowotworów krwi, jak przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Powstanie Klinicznego Oddziału Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku zapełni białą plamę na mapie Polski w zakresie dostępności do świadczeń hematoonkologicznych, a tym samym  umożliwi lepsze zaspokajanie stale rosnących potrzeb leczenia w zakresie przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w leczeniu hematonkologicznym pozwoli także na przybliżenie Polski do standardów UE dotyczących leczenia pacjentów onkologicznych. Utworzenie Klinicznego oddziału hematologii z ośrodkiem transplantacji szpiku będzie wiązało się z przebudową istniejących pomieszczeń o powierzchni ok. 1300 m2. W wyniku przebudowy powstanie nowoczesny 30 łóżkowy oddział hematologii wraz ośrodkiem transplantacji szpiku wyposażonym w 6 jednoosobowych sal z systemem monitorującym pacjenta, spełniających wymogi izolatek z bardzo wysokim  poziomem sterylności pomieszczeń. Oddział zostanie też wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną m.in. cytometr przepływowy, łaźnię do rozmrażania komórek macierzystych,  wytrząsarkę do płytek krwi, cytowirowkę, a także aparat USG z przystawką Echo serca, echokardiograf i inne niezbędne do funkcjonowania ośrodka sprzęty medyczne.

Oczekuje się, że realizacja projektu wpłynie na wzrost wskaźnika przeżywalności  pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową, lepszą jakość życia chorych, jak również zapewni pacjentom onkologicznym większe szanse powrotu do aktywności społecznej i zawodowej. Oferowane przez ośrodek możliwości leczenia będą także stanowić cenne wsparcie dla innych ośrodków onkologicznych w kraju.

Dziękuję, że Pan  minister dostrzega potrzeby naszych szpitalnych placówek. Województwo warmińsko-mazurskie jest dotychczas białą plamą  na mapie ośrodków  przeszczepiania komórek  krwiotwórczych, czyli szpiku leczenia  raków  krwi i   dzięki realizacji tego programu chcemy się tym właśnie zająć…”  – powiedziała Krystyna Futyma, dyrektor SPZOZ MSWiA w Olsztynie.

źródło: Urząd Wojewódzki

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze