niedziela, 26 maja, 2024

Radni Pisza uhonorowali swojego bohatera

Rada Miejska w Piszu podjęła jednogłośną uchwałę o przyznaniu Ernestowi Banachowi tytułu „Zasłużony dla Miasta Pisz”. Aby jeszcze bardziej upamiętnić bohaterską postawę 14-latka, który poświęcił swoje życie ratując inne osoby, radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmiany nazwy części Al. Turystów na Al. Ernesta Banacha.

To właśnie w tamtym miejscu doszło we wtorkowe (10 sierpnia) popołudnie do tragicznych zdarzeń. Ernest Banach znalazł się tam przypadkowo. Mimo to młody mężczyzna wykazał się większą odwagą i dojrzałością niż niejeden dorosły. Słysząc dramatyczne wołanie o pomoc, nie namyślając się, bez wahania wskoczył do wody by ratować żeglarzy porażonych prądem. Za swoja bohaterską postawę zapłacił najwyższą cenę.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in. „Ernest Banach – człowiek młody, ale jakże WIELKI z jeszcze WIĘKSZYM SERCEM. Pokazał nam, jak żyć, jak nie być obojętnym na ludzką krzywdę. W dzisiejszym świecie, pełnym waśni, sporów i coraz częstszego braku empatii, do drugiej osoby, przywrócił wielu z nas wiarę w drugiego człowieka. Czas leczy rany, równocześnie pozwoli wymazuje z naszej pamięci przemijające chwile. Przyznanie Ernestowi Banach tytułu „ZASŁUŻONY DLA MIASTA PISZ” pozwoli, aby pamięć o nim nie umarła, lecz była zawsze żywa”.

W związku z tragedią na terenie miasta obowiązywała żałoba w okresie od dnia 11 sierpnia 2021 r. (godz. 12:00) do dnia 13 sierpnia 2021 r. Na znak żałoby na maszcie przed Urzędem Miejskiego w Piszu opuszczono flagę do połowy masztu z jednoczesnym przewiązanym jej kirem.

Mieszkańcy Pisza spontanicznie, zarówno indywidualnie, jak i grupowo, oddawali hołd, bohaterowi. Jedną z takich inicjatyw wynikających z potrzeby serca było spotkanie na Placu Daszyńskiego, które odbyło się 11 sierpnia o godz.20.00. Zgromadzeni przemaszerowali na miejsce tragedii, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wiele uroczystości, które odbywały się w drugiej połowie sierpnia było poprzedzonych minutą ciszy. W ten sposób rozpoczęły się także obrady XXXI Sesji Rady Miejskiej w Piszu.

źródło: UM Pisz

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze