piątek, 19 lipca, 2024

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Krutyni

Zwierzchnik Diecezji Mazurskiej biskup Paweł Hause poświęcił tablicę pamiątkową na cmentarzu w Krutyni.

22 maja 2021 roku na cmentarzu w Krutyni odbyła się nietypowa uroczystość. Tego dnia symbolicznie została odsłonięta tablica umieszczona na polodowcowym kamieniu i będąca swoistym memento na temat ludzkiego przemijania. Tablicę ufundowali miłośnicy Krutyni a całą uroczystość przygotowało Stowarzyszenie „Nasza Krutyń”.

Po przywitaniu gości głos zabrał prezes stowarzyszenia Feliks Kaczanowski, który powiedział o jego celach i licznych pracach, jakie już zostały wykonane. Miedzy innymi o opiece nad dziewięcioma cmentarzami w gminie Piecki. Wspomniał też o organizowanej już tradycyjnie Nocy Świętojańskiej w dniu 26 czerwca 2021 roku.

— Po wydarzeniach w Nowej Wsi Ełckiej chcieliśmy podkreślić znaczenie właściwego traktowania dawnych cmentarzy — powiedział zwierzchnik Diecezji Mazurskiej biskup Paweł Hause w rozmowie z portalem Info Mrągowo. — Dawny cmentarz nie przestaje być ziemią świętą. Powoli zmienia się mentalność mieszkańców i okazuje się. że katolicy też reagują na akty dewastacji cmentarzy ewangelickich.

Podczas uroczystości w Krutyni biskupowi towarzyszyli księża ewangeliccy z powiatu mrągowskiego: ks. Krzysztof Mutschmann z Sorkwit, ks. Bogusław Juroszek z Mikołajek, ks. Krzysztof Śledziński z Mrągowa, a także ks. Łukasz Stachelek z Olsztyna. Na dawnym cmentarzu pojawili się również m.in. Wiktor Marek Leyk – reprezentujący Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz starosta Barbara Kuźmicka-Rogala i Agnieszka Kurczewska, wójt Gminy Piecki.

Krutyńska nekropolia ma status cmentarza komunalnego i są tu chowani mieszkańcy Krutyni wszystkich wyznań. W 2019 roku został tu pochowany Tadeusz Willan: pisarz, dziennikarz i działacz mazurski, którego córka również przybyła na uroczystość.

Po oficjalnych uroczystościach goście i gospodarze udali się do gościnnego Mazurskiego Parku Krajobrazowego, gdzie, pod stylową wiatą, krutyńskie gospodynie przygotowały smaczny poczęstunek. Przy kawie i herbacie rozpoczęły się rozmowy i wspomnienia na tematy trudnych i zawiłych kolei losów Mazurów. Wszyscy byli zgodni, że dzisiejsza uroczystość była potrzebna dla historii wsi i życia jej mieszkańców. Ustawiony pod kamieniem skromny bukiecik niezapominajek wśród innych kwiatów i zniczy przypominał, że pamięć o przodkach wszystkim nam jest potrzebna.

źródło: Stowarzyszenie „Nasza Krutyń”, Diecezja Mazurska, Info Mrągowo

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze