sobota, 13 kwietnia, 2024

Nowe oblicze olsztyńskiej Uranii

Rozpoczyna się jedna z najbardziej wyczekiwanych, olsztyńskich inwestycji. Właśnie została podpisana umowa na gruntowną modernizację Hali Widowiskowo-Sportowej Urania.

Olsztyńska hala w kształcie, jaki znamy od przeszło czterech dekad, przechodzi do historii. Za niemal dwa lata w jej miejscu powstanie praktycznie całkiem nowy i nowoczesny obiekt.

Droga do tego momentu była długa i skomplikowana – mówił podczas czwartkowego (24 czerwca) podpisania umowy prezydent miasta Piotr Grzymowicz. – Niezwykle istotne było wynegocjowanie z Komisją Europejską ponad 131 mln złotych dofinansowania. Teraz czekamy na faktycznie rozpoczęcie inwestycji oraz, z niecierpliwością, wypatrujemy momentu, by móc korzystać z nowego obiektu.

Zamiast obecnych trzech brył, jakie składają się Uranię, docelowo zostaną tak naprawdę dwie, połączone ze sobą. W głównej znajdzie się boisko, z którego będą mogli korzystać sportowcy szeregu dyscyplin – m.in. siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa, badmintonu, futsalu – wraz z widownią na ponad cztery tys. osób.

Druga część hali to m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa (z widownią na 500 osób), sala podnoszenia ciężarów, szatnie, pomieszczenia rehabilitacyjne. Pomiędzy bryłami znajdzie się miejsce na ściankę wspinaczkową, która będzie pod przeszklonym dachem. W podpiwniczeniu natomiast  pomieszczenia techniczne oraz parkingi.

Przy nowej hali wybudowane zostanie lodowisko. Teren wokół obiektu zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby tworzył przyjazną, reprezentacyjna przestrzeń.

– Hala Urania, jedna z najbardziej charakterystycznych brył architektonicznych Olsztyna, odzyska dawny blask, zyskując przy tym nowy, ale nawiązujący do tradycji wygląd, nowoczesne wyposażenie, a przede wszystkim nowe funkcje – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Co ważne – Urania po przebudowie będzie obiektem energooszczędnym, a tym samym ekologicznym. Zostanie wyposażony w instalację klimatyzacji, wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła z odzyskiem ciepła podczas pracy lodowiska, fotowoltaikę. To oznacza, że hala w czasie, gdy nie będą odbywać się w niej wydarzenia będzie praktycznie samowystarczalna.

Modernizacja Uranii to świetna wiadomość dla Olsztyna – mówi były siatkarz Indykpolu AZS-u Olsztyn, teraz asystent selekcjonera reprezentacji Polski, Paweł Woicki. – Oczywiście, że ta „stara” Urania ma wyjątkowy klimat. Zawsze był tu doskonały kontakt z publicznością, a obsługa techniczna jest na rewelacyjnym poziomie. Mam nadzieję, że tak będzie też w nowej hali.

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty, kongresy, zjazdy, wystawy, targi. Do wydarzeń będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo–rozgrzewkową.

Plac budowy zostanie przekazany spółce Mirbud najprawdopodobniej 1 lipca. Około miesiąca później powinny zacząć się rozbiórki, które mają potrwać do trzech miesięcy. Całość prac, których wartość to prawie 195 mln złotych, ma się skończyć w III kwartale 2023 roku.

źródło: olsztyn.eu/ Urząd Marszałkowski

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze