niedziela, 13 października, 2024

Lato w Ogródku 2022 – rusza sezon kulturalny w Muzeum Michała Kajki w Ogródku!

W lipcu i sierpniu 2022 r. zachęcamy do udziału w koncertach, spektaklach teatralnych i warsztatach organizowanych w Muzeum Michała Kajki w Ogródku!

Kalendarium wydarzeń organizowanych w Muzeum Michała Kajki w Ogródku

2 lipca (sobota) g. 16:00 | Spektakl teatralny dla dzieci „Księżniczka Rosa i Klimek” | Teatr Katarynka | Bilety – 6 zł

Teatr Katarynka to muzyczny teatr objazdowy dla dzieci, autorskie spektakle, zawodowi aktorzy i spełnianie marzeń. Założony w 2013 roku przez Jakuba Czachora, współpracuje z zawodowymi i bardzo zdolnymi aktorami, muzykami i plastykami.

Spektakl „Księżniczka Rosa i Klimek” to baśniowa opowieść o dwójce przyjaciół – księżniczce Rosie i Klimku, którzy zmierzą się w beztroskim świecie z przebiegłym i podstępnym czarodziejem Zoltanem. Dzieci poznają kolory podczas magicznego malowania obrazu.

8 lipca 2022 r. (piątek) g. 17:30 | Spektakl teatralny dla dzieci „Bajeczna Fiesta” | Teatr Kultureska | Wstęp wolny

Teatr Kultureska jest teatrem, który prowadzi w całej Polsce edukację ekologiczną dzieci poprzez autorskie spektakle ekologiczne. Tematy ekologiczne w interesujący sposób wplecione są w fabułę spektakli. Ponadto w ramach spektakli organizowane są liczne zabawy i interakcje z dziećmi, dzięki którym mają one okazję poszerzyć swoją świadomość ekologiczną.

23 lipca 2022 r. (sobota) g. 16:00 | Spektakl teatralny dla dzieci | Teatr Delikates | Wstęp wolny

Przygody Wieśka i Cześka to cykl spektakli edukacyjnych kierowanych dla dzieci w wieku od 3 do 100 lat i więcej. Para bohaterów granych przez Marka Deca i Wiktora Malinowskiego pojawia się na scenie ze swoją niezwykłą skrzynią w której znajduje się cały ich dobytek. To pogodny, wesoły i zgrabny duet. Przygody, które ich spotykają sprawiają im dużo radości, jednak zawsze pojawia się jakiś kłopot, który trzeba rozwiązać.

24 lipca 2022 r. (niedziela) g. 16:00 | Koncert folkowy w okołojazzowych aranżacjach | Estera Drzymkowska | Adam Starowicz | Tymoteusz Ławrukajtis | Gabriel Antoniak | Wstęp wolny

Polski folk, głęboko zakorzeniony w naszej słowiańskiej kulturze, wciąż zachwyca swą skomplikowaną melodią i tekstami stanowiącymi kolebkę ojczystego języka. Tym razem będą mieli Państwo szansę usłyszeć znane i niezwykle wybitne utwory kultury folklorystycznej w nowym, jazzowym wydaniu, jak również wiele innych polskich utworów wpasowujących się w klimat folku oraz muzyki poważnej. W ramach repertuaru będzie można usłyszeć mniej i bardziej znane, przepiękne pieśni ludowe w jazzowych aranżacjach, takie jak „Kądziołeczka”, „Dwa serduszka” czy „Lipka”. Wszystko to zapewnią znakomici muzycy w składzie:

Estera Drzymkowska – wokal
Adam Starowicz – kontrabasista, gitarzysta basowy
Tymoteusz Ławrukajtis – pianista, kompozytor, aranżer
Gabriel Antoniak – perkusista i pianista

31 lipca 2022 r. (niedziela) g. 16:00 | Koncert „Wznieśmy się do gwiazd” | Karolina Lizer i Wojciech Majewski | Bilety – 15 zł

Karolina Lizer – ukończyła PSM I ST. Im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w klasie fortepianu Marii Marchut-Koffman oraz POEZSM II ST oraz PSM II ST. im. Józefa Elsnara w Warszawie w klasie klawesynu Lilianny Stawarz. Od 2020 uczennica PSM II ST. im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Wokalistyka Estradowa Agnieszki Lipskiej. Jest solistką w kapeli Ludowego Zespołu Artystycznego „PROMNI” przy SGGW w Warszawie.

8 września 2012 r. miała miejsce premiera jej debiutanckiego albumu pt. „ Lśniąca. Łąkowe historie…” z autorskimi utworami, które są emitowane w wielu stacjach radiowych. Wraz ze znakomitym pianistą Bogdanem Hołownią nagrała 10 utworów z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz 10 standardów jazzowych we własnym opracowaniu z polskimi tekstami, które oczekują na wydanie.

Wojciech Majewski to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Jest wirtuozem wykonującym zarówno jazz jak i muzykę klasyczną. Ponadto dał się poznać jako ciekawy, oryginalny kompozytor. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski to jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

Wojciech Majewski ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie fortepianu. W roku 2001 ukazała się pierwsza firmowana przez niego płyta „Grechuta”, zawierająca jazzowe interpretacje kompozycji polskiego piosenkarza. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyki, publiczności, jak też środowiska artystycznego. W roku 2003 ukazała się druga płyta artysty zatytułowana „Zamyślenie”.

6 sierpnia 2022 r. (sobota) g. 16:00 | XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki | Koncert Zespołu Susz | Występ Krzysztofa Stelmaszyka – aktora teatralnego i telewizyjnego | Wstęp wolny

Ogólnopolski Konkurs Poetyckiego im. Michała Kajki, do którego zgłaszanych jest co roku ok. 200 zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski – piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury. W minionych latach w skład jury wchodzili m.in. Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz, Adrian Gleń, Zbigniew Chojnowski. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in. Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Krzysztof Stelmaszyk – absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1984). Aktor teatrów warszawskich: Współczesnego(1984–1987, 1993–2003), Dramatycznego (1987–1989), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (2012–2016). Współpracował z Teatrem STU w Krakowie oraz z teatrami warszawskimi: za Dalekim, Polskim, Syrena, Montownia, Nowym Praga, Studiem Teatralnym im. Ireny Solskiej, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, a także z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Laureat nagrody za role Alfa Omegi i Gościa w przedstawieniu warszawskiej PWST Kariera Alfa Omegi Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego na 2. Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi (1984). Otrzymał wyróżnienie aktorskie za rolę Ericha von dem Bacha w spektaklu Przerwanie działań wojennych Iranka-Osmeckiego w reżyserii Juliusza Machulskiego na 10. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2010).

Zespół Susz tworzą dojrzali ludzie, którzy mają świadomość tego, skąd pochodzą i komu zawdzięczają to, kim są. Każdy z nich ma bogate doświadczenie muzyczne i za sobą współtworzenie wielu zespołów muzycznych. Są różni, ale razem tworzą mieszankę, na którą składa się zainteresowanie muzyką ludową i śpiewem tradycyjnym, rockową, bluesową, poważną, alternatywną. To połączenie tych gatunków daje charakterystyczne brzmienie zespołu. O doborze tekstów decyduje wokalistka, twierdząc, że skoro śpiewa, to z jej duszą mają one rezonować. Dzieje się tak pod wpływem wierszy Bolesława Leśmiana, które mają w sobie ludowość i przepełnione są przyrodą. Taka jest też Suwalszczyzna i Sejneńszczyzna, z której pochodzą. Zespół tworzą:

Monika Rudowicz – śpiew
Jan Czerniecki – gitara
Jerzy Korzun – perkusja
Piotr Skowroński – akordeon
Józef Stankiewicz – kontrabas

13 sierpnia 2022 r. (sobota) g. 16:00 | Spektakl teatralny dla dzieci | Bajku u Agi | Wstęp wolny

Bajki Agi to objazdowy teatr dla dzieci tworzący w pełni autorskie spektakle teatralne. To zespół profesjonalnych aktorów, muzyków, pedagogów, literatów, plastyków, fotografów, ludzi z wielkim sercem i cudownym podejściem do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Spektakl „Plac zabaw” to bajka o dziewczynce, która lubi spędzać czas na swoim oryginalnym placu zabaw jakim jest złomowisko. Lubi przebywać sama, choć chciałaby mieć kogoś do przeżywania wspólnych przygód.

28 sierpnia 2022 r. (niedziela) g. 15:30 | Baba Joga – Moc Mazurskiej Kultury | Joga, poezja, muzyka | Wstęp wolny

15.30 Sesja ćwiczeń jogi na polanie, przed świetlicą wiejską w Ogródku

17.00 Wydarzenie artystyczne „Mazury w polskiej literaturze XX wieku”:

Wykład prof. Zbigniewa Chojnowskiego na temat inspiracji Mazurami w polskiej twórczości
Prezentacje fragmentów literackich w wykonaniu aktorki Elżbiety Kmiecińskiej-Pawłowskiej
Recital aranżacji muzycznych do słów poetów w wykonaniu Bogusława Trupacza – wokal, Witolda Janiaka – fortepian

źródło: Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze