sobota, 24 lutego, 2024

Dobry sprawdzian służb mundurowych w regionie

Od 17 maja 2023 r. na terenie kraju trwają ćwiczenia taktyczno-specjalne RENEGADE/SAREX-23 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

W ćwiczeniu w swoim Stałym Rejonie Odpowiedzialności wzięli udział żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz służby mundurowe stacjonujące na Warmii i Mazurach. Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu Obrony Powierzanej oraz ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego.

W trakcie ćwiczenia RENEGADE/SAREX-23 w różnych rejonach Polski prowadzone jest łącznie siedem epizodów. Jeden ze scenariuszy rozegrał się w Giżycku na terenie lasu miejskiego. Ćwiczenie dotyczyło przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym na obszarze lądowym, trudno dostępnym rejonie o dużym stopniu zalesienia.

Na miejscu akcją koordynował KDR- Kierownik Działania Ratowniczego. Terytorialsi z Warmii i Mazur do zadania włączyli się po otrzymaniu sygnału o katastrofie małego statku powietrznego. Do zdarzenia wyruszył Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR), będący w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Po ocenie sytuacji, stwierdzeniu liczby poszkodowanych i oddaleniu się (będącej w szoku) jednej z nich zostaje poderwany do pomocy w poszukiwaniach zaginionej osoby pododdział wsparcia w sile plutonu. Do akcji poszukiwawczej włączyła się policja, straż, nadleśnictwo oraz służby medyczne.

NZPR-y przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wsparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

W razie potrzeby NZPR jest aktywowany i kierowany w rejon wypadku/katastrofy lotniczej lub masowej oraz koordynowany przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji pozostając w 2- godzinnym systemie gotowości do działania. Czynnik czasu w takiej sytuacji odgrywa kluczową rolę. Terytorialny charakter formacji, znajomość terenu, na którym służą terytorialsi, jest jej ogromnym atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

Przedsięwzięcie szkoleniowe rozgrywane są w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz na obszarach województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.


W ćwiczeniu RENEGADE/SAREX-23 biorą udział podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, między innymi: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC ) oraz Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL). Zaplanowano również udział właściwych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Organizacji Pożytku Publicznego zajmujących się statutowo działaniami ratowniczymi m.in. GOPR, TOPR czy WOPR.

Tekst: kpr. Sabina Mazurek, zespół prasowy 4W-MBOT

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze