wtorek, 23 lipca, 2024

„Żołnierska Pamięć” Na Warmii i Mazurach

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez ostatnie dni w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” porządkowali w regionie groby wojskowych. Akcja ma na celu uczczenie pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. W akcji wzięli udział żołnierze z podległych 4W-MBOT batalionów.

Terytorialsi zapalili znicze przy pomnikach AK oraz przy tablicach upamiętniających patronów. Odwiedzili również mogiły żołnierzy AK oraz zapalili znicze na grobach kombatantów, którzy odeszli w ostatnim czasie.

W tych szczególnych dniach żołnierze oddają hołd wszystkim walczącym na frontach walk o wolną i niepodległą Polskę. Dając wyraz pamięci i szacunku terytorialsi z 41 batalionu lekkiej piechoty z Giżycka posprzątali groby oraz zapalili znicze w miejscach pamięci w powiecie giżyckim, wydmińskim, a także węgorzewskim. „Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni”– mówią żołnierze.

Terytorialsi z 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu uporządkowali groby i pomniki bohaterów w powiecie działdowskim, nowomiejskim, iławskim i ostródzkim symbolicznie zostawiając światło pamięci. Jednym z miejsc był grób patrona 42 blp ppor. Stanisława Balla ps. „Sowa”. – „Dbamy o to, by każdego roku przyłączać się do akcji „Żołnierska pamięć”. Bohaterowie walk o Polskę oddali co mieli najcenniejsze– życie” – dodają Terytorialsi.

Od kilku lat w akcję czynnie angażują się żołnierze 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. To ważne by pamiętać i przypominać. – „Ważne by budować świadomość obywatelską, szczególnie patriotyczną i historyczną. Kultywować i pielęgnować pamięć o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. Ważne również, by to najmłodsze pokolenie tej pamięci się uczyło” – podkreślają żołnierze 45blp, którzy hołd zmarłym oddali w miejscach pamięci w Olsztynie, Olsztynku, Bartągu, Nidzicy, Janowie oraz Szczytnie.

Akcja „Żołnierska Pamięć” organizowana jest każdego roku. Uczestniczą w niej jednostki wojskowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych i uczelnie wojskowe.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze