niedziela, 13 października, 2024

75. Gaudeamus w Olsztynie!

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął 1 października  26. rok akademicki na lata 2024/2025. Ale tak naprawdę była to 75. akademicka inauguracja w Olsztynie. Pierwszy „Gaudeamus Igitur” zabrzmiał w Kortowie jesienią 1950 roku w Wyższej Szkole Rolniczej, pierwszej w pełni polskiej uczelni na Warmii i Mazurach.

Na uroczystość w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM przybyło liczne grono znamienitych gości, których powitanie zajęło rektorowi, dr hab. Jerzemu Przyborowskiemu, prof. UWM, prawie 20 minut.

Byli wśród nich senatorowie i posłowie, jeden wiceminister, wojewoda warmińsko-mazurski i marszałek województwa, prezydent Olsztyna, starosta olsztyński, dyrektorzy lub ich reprezentanci wielu instytucji cywilnych, szefowie wojewódzkich służb mundurowych, przedstawiciele kilku uczelni z kraju i województwa, dwaj byli rektorzy, trzej duchowni, liczni profesorowie-emeryci i absolwenci, burmistrzowie i wójtowie kilku gmin, pracownicy uczelni, no i oczywiście członkowie uniwersyteckiego Senatu i studenci.

Jego Magnificencja omówił ważniejsze inwestycje, plany związane z przyszłością uczelni oraz jej pozycję w różnych światowych rankingach. UWM mieści się z reguły na początkowych miejscach drugiego tysiąca spośród ocenianych szkół wyższych świata (a jest ich ponad 50 tysięcy!), ale jest w czołówce kilkunastu polskich uniwersytetów ujętych w tych rankingach. Jednym z najwyżej ocenianych w Europie wydziałów jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej.

UWM jest jednym z nielicznych polskich uniwersytetów, które na zaproszenie Komisji Europejskiej przystąpiły do „sojuszu przyszłości”, czyli  elitarnego grona współpracy Uniwersytetów Europejskich, zrzeszonych w 14 konsorcjach. Wśród  nich znalazło się dziewięć polskich uczelni, w tym UWM. A o status ten ubiegało się 500 uczelni zrzeszonych aż w 60 konsorcjach! UWM, ale także Olsztyn i województwo, skorzysta na tym nie tylko prestiżowo i naukowo, ale i finansowo, podkreślił rektor.

Prof. Przyborowski przedstawił też swoich zastępców na kolejną kadencję, w tym kilku nowych (zwłaszcza dwie panie), wręczając im stosowne insygnia. Przez najbliższe cztery lata prorektorami będą: dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM – prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM – prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Jakub Sawicki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk, prof. UWM – prorektor ds. Collegium Medicum idr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM – prorektor ds. kształcenia.

Najważniejszą częścią uroczystości była jednak immatrykulacja przedstawicieli pierwszego rocznika studiów dziennych oraz doktoranckich. Złożyli oni ślubowanie, potwierdzone dotknięciem rektorskim berłem.

Kilkudziesięciu pracownikom UWM wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i uczelniane. Natomiast statuetką dla najlepszego absolwenta lub absolwentki rektor wręczył mgrAleksandrze Nierobisz, która skończyła ekonomię.

Świetny wykład pt. „Kant. Albertyna… Olsztyn”, wygłosił prof. dr hab. Norbert Kasparek, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie, a jednocześnie pracownik Instytutu Historii UWM (w Katedrze Historii Polski od 40 lat, jak sam stwierdził!). Omówił on wybrane momenty z życia i działalności Immanuela Kanta w Królewcu,  związki filozofa z Warmią i Mazurami (w Olsztynie Kant niestety nie był) oraz wpływ jego myśli na polityczne dzieje Europy. Kanta nazywa się duchowym ojcem Unii Europejskiej, bo w „Traktacie o wieczystym pokoju”, stwierdził, że pokój jest ostatecznym celem historii, powiedział prof. Kasparek. Zasugerował nawet odważnie, by rozważyć pomysł nadania UWM imienia Kanta.

Warto dodać, że na początku uroczystości wysłuchano (niektórzy uczestnicy spotkania  też śpiewali) hymnu Polski, Unii Europejskiej i „Gaude Mater Polonia”. Pieśni te oraz hymn uniwersytecki na zakończenie wykonał Chór Uniwersytecki im. Wiktora Wawrzyczka. Były też okolicznościowe wystąpienia gości oraz odczytano liczne adresy gratulacyjne, jakie otrzymał rektor. Całość imprezy transmitowano przez internet.

 Tekst i zdjęcia Jerzy Pantak

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze