piątek, 6 grudnia, 2024

Złote Gody Państwa Balcerzak

Jerzy Balcerzak wraz z żoną Krystyną (z domu Karpowicz) 5 czerwca 1971r. powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Jak wygląda wspólne życie po 50 latach spędzonych razem? Państwo Balcerzak chętnie dzielą się swoją historią.

Po 4-letniej znajomości w 1971 roku państwo Balcerzak zdecydowali się zmienić swój stan cywilny i, jak podkreślają, ich życie rodzinne od początku układało im się szczęśliwie i pomyślnie. Już w grudniu tego samego roku urodziła im się pierwsza córka Marzena, a dwa lata później córka Iwona. Teraz mają także piątkę kochanych i wspaniałych wnuków: Remigiusza, Oliwię, Kamilę, Laurę i Karolinę oraz jednego prawnuka: Marcela.

Po ślubie, gdy urodziła im się córka, zamieszkali w służbowym 2-pokojowym mieszkaniu na piętrze Szkoły Podstawowej w Marcinkowie. W 1973 r. przeprowadzili się do mieszkania służbowego w szkole w Prawdowie, a później zamieszkali domku jednorodzinnym. W 1982 roku głównie z powodu niedogodności wynikających z przynależności gminy Mikołajki do województwa suwalskiego, kupili mieszkanie w Mrągowie, gdzie mieszkają już od 35 lat.

Moi rodzice Adam i Stanisława Balcerzak wraz z dwiema córkami: 8-letnią Urszulą i 4-letnią Mieczysławą przybyli do Warpun ze wsi Dobra Wola koło Mławy w maju 1946 roku. Wraz z rodzicami przybyła bardzo spokrewniona rodzina Szczechów. 2 rodziny osiedliły się razem w jednym gospodarstwie rolnym, początkowo je prowadząc. Ja urodziłem się 3 miesiące po przyjeździe do Warpun, 17 sierpnia 1946 roku. W 1949r. urodziła się moja siostra Grażyna, a w 1954r. na świat przyszła najmłodsza siostra Elżbieta. Tak więc nasza rodzina składała się z 7 osób (5 dzieci) – wspomina Jerzy Balcerzak.

Gospodarstwo rolne o powierzchni około 25ha było wielokierunkowe. Hodowano bydło mleczne, trzodę chlewną, konie, kury i inny drób, uprawiano też większość podstawowych roślin.

W 1967 roku po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Wymyślinie Jerzy Balcerzak miał propozycję pracy w szkole rolniczej w Sławnie (wtedy w woj. koszalińskim). Sentyment jednak sprawił, że zdecydował się na powrót w rodzinne strony i rozpoczął pracę w 2-letniej Szkole Przysposobienia Rolniczego w Wyszemborku. Pracując 4 lata jako nauczyciel przedmiotów zawodowych i wychowania fizycznego był też kierownikiem małego internatu oraz stołówki. Oprócz zadań dydaktycznych organizował życie kulturalne w szkole i w ramach akcji wojewódzkiej „Wieś bliżej Teatru” przygotował z młodzieżą różnorodną część artystyczną (tańce ludowe, śpiewy, wiersze, skecze). Następnie młodzież występowała na różnych uroczystościach w Wyszemborku, Szestnie, Bożem, Szczerzbowie i w Małym Domu Kultury w Mrągowie.

Byłem także współorganizatorem olimpiad rolniczych na szczeblu powiatu w Małym Domu Kultury. To u mnie debiutowała Barbara Hnat, która w 1971 roku została laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Pod moim kierunkiem dziewczęta ze Szkoły Podstawowej i Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Marcinkowie zdobyły w 1973 r. mistrzostwo powiatu w piłce ręcznej – dodaje Jerzy Balcerzak.

Krystyna Balcerzak z wyksztalcenia jest technikiem-handlowcem. Przez większość swojego zawodowego życia była pracownikiem biurowym, najczęściej działu ekonomicznego. Jerzy Balcerzak był związany przede wszystkim z edukacją i sportem, ale wręcz nie sposób wymienić jego wszystkich zainteresowań.

Uwielbiam tenis stołowy.  Grając w drużynie WZS Wyszembork w 1970 r. zajęliśmy z drużyną pierwsze miejsce w powiecie. W 1968 roku zdobyłem także mistrzostwo powiatu mrągowskiego nauczycieli (ZNP), a w 1969 roku w Kętrzynie mistrzostwo województwa (również nauczycieli). W 1978 i 1980 r. byłem także mistrzem miasta i gminy Mikołajki. Kolejną moją sportową pasją jest brydż. Od dłuższego czasu jestem organizatorem i uczestnikiem turniejów brydżowych w gminie Mikołajki i Mrągowie. Z kolei w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej organizowałem także wycieczki regionalne, krajowe i zagraniczne. Obecnie pasjonuję się też ogrodnictwem – wylicza Jerzy Balcerzak.

Szczęśliwej rodzinie życzymy kolejnych wspólnych lat razem, spędzonych w zdrowiu, spokoju i dalszych pielęgnacji własnych zainteresowań. A niewykluczone, że wkrótce Państwo Balcerzak powróci na nasze internetowe łamy, by opowiedzieć swą kolejną historię.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze