piątek, 6 grudnia, 2024

Wykorzystają dialog transformatywny w debacie publicznej. Mrągowo pierwszym miastem w Polsce

Ruszył projekt “Mrągowo Sz(t)uka Dialogu” realizowany przez Fundację Alternatywnej Edukacji ALE i Fundację Złap Rozwój. Autorzy inicjatywy zapraszają mieszkańców na spotkania stolikowe, podczas których opowiedzą o inicjatywie i zachęcą do włączenia się w działania.

Projekt “Mrągowo Sz(t)uka Dialogu” powstał z myślą o mieszkańcach i lokalnym samorządzie, aby pomóc w poprawie jakości komunikacji, współrządzeniu miastem oraz wspieraniu dialogu społecznego w sytuacjach konfliktowych. Autorzy projektu, korzystając z doświadczenia ekspertów z Gdańska i Stanów Zjednoczonych, podjęli się nowatorskiego przedsięwzięcia – stworzenia nowej przestrzeni debaty publicznej z wykorzystaniem metody dialogu transformatywnego.

Mrągowo jest wyjątkowym miejscem i ma wyjątkowych mieszkańców. Realizujemy ten projekt, ponieważ chcemy zaprosić i włączyć mrągowian i mrągowianki w rozmowy o ich potrzebach, pomysłach związanych z naszym miastem. Budując dialog społeczny, chcemy kształtować przestrzeń lokalną, dbać o środowisko, budować dobre relacje. Zapraszamy do włączenia się w inicjatywę wszystkich, którzy chcą mieć głos w debacie publicznej – mówi Donata Kobylińska-Durka, koordynatorka merytoryczna projektu.

Autorzy inicjatywy są otwarci na kontakt ze strony mieszkańców za pośrednictwem: strony internetowej, adresu e-mail: [email protected] oraz strony na Facebooku MragowoSztukaDialogu, a także w sposób bezpośredni podczas tzw. “spotkań stolikowych”. Pierwsze spotkania z mieszkańcami zaplanowano na 16 i 17 grudnia na terenie Centrum Handlowego Fabryka oraz Media Expert. O kolejnych punktach dowiecie się z facebookowego profilu projektu.

Jak informują pomysłodawcy projektu “Mrągowo Sz(t)uka Dialogu”, w ubiegłym tygodniu założenia projektowe zostały przedstawione radnym, urzędnikom i mieszkańcom. Uczestnikom spotkań zaproponowano także włączenie się w działania.

Cieszymy się z pierwszych opinii i pozytywnych reakcji na nasz pomysł. Podczas spotkań, radni i mieszkańcy zgłosili propozycje tematów, wokół których chcą budować dialog w Mrągowie. Lista społecznie ważnych tematów jest otwarta, nadal zbieramy pomysły, zapraszamy mieszkańców do włączenia się w projekt – dodaje koordynatorka merytoryczna projektu.  

Mrągowo będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym zastosowana zostanie metoda dialogu transformatywnego jako narzędzie do konsultacji i realizacji inicjatyw społecznych.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowanego z Funduszy EOG. Wysokość przyznanego grantu grantu to 93 113,39 euro.

Marlena Bieleninik

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze