czwartek, 2 maja, 2024

Przed nami 28. edycja Festiwalu Kultury Kresowej [PROGRAM]

W najbliższy weekend w Mrągowie odbędzie się 28. Festiwal Kultury Kresowej, stanowiący duchową jedność ludzi trwających w swojej mowie ojczystej, kulturze i tradycjach. Jak będzie wyglądał tegoroczny program?

Tegoroczny 𝟐𝟖. 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐰𝐚𝐥 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐊𝐫𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣 rozpocznie się 𝟏𝟖 sierpnia (𝐩𝐢ą𝐭𝐞𝐤) o godz. 𝟏𝟔:𝟎𝟎 na 𝐏𝐥𝐚𝐜𝐮 𝐏𝐂𝐊 przy 𝐌𝐫ą𝐠𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐦 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲. Uroczyste otwarcie Małej Gali Festiwalu zapoczątkują występy zespołów śpiewaczy Polskie Kwiaty ze Zdołbunowa oraz zespołu Melodia.

Nie zabraknie prezentacji rękodzieła, malarstwa i kiermaszy przy których poczujemy niesamowity klimat tradycji Kresów.

O 𝟏𝟖:𝟎𝟎 zapraszamy na inspirującą i poruszającą prezentację TOMASZA KUBY KOZŁOWSKIEGO z Domu Spotkań z Historią pt. „HEMAR, SZLECHTER, FRIEDWALD, BUDZYŃSKI – Lwowscy twórcy najsłynniejszych szlagierów.

𝟏𝟗.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟑 (𝐬𝐨𝐛𝐨𝐭𝐚) – kolejny dzień Festiwalu Kultury Kresowej rozpocznie się na placu PCK występami utalentowanych artystów z Kresów, prezentacjami rękodzieła, malarstwa i kiermaszami, na których na pewno każdy z Państwa znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Sobotni dzień Małej Gali zakończymy prezentacją literacką twórców z Litwy, Ukrainy i Białorusi pt. „Współczesna Literatura Kresowa”, którą będzie można zobaczyć w Mrągowskim Centrum Kultury.

Koncert Galowy

Koncert galowy odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku o godzinie 17.00 w amfiteatrze na jeziorem Czos. Wydarzenie poprowadzi duet: Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz.

W tym roku gościć będziemy:

Z Białorusi: 

Zespół Wokalny LIBER CANTE z Mińska

Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.

Solistkę Bożenę Worono z akomponiatorem – urodziła się w Lidzie na Białorusi. Jej rodzice są nauczycielami j. polskiego, zaś jej dziadek był przyjacielem Czesława Niemiena. Bożena jest samoukiem, swoją artystyczną drogę rozpoczęła od kolędowania i recytowania wierszy. Obecnie jest studentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” w Warszawie, absolwentka studiów dziennikarskich, redaktorką naczelną portalu i prowadzącą audycję „Oby do poniedziałku”. Bożena to również uczestniczka 10. sezonu „Szansy na sukces” oraz tegoroczna laureatka specjalnej  nagrody Marszałka Województwa Opolskiego. Otrzymała wyróżnienie za osobowość sceniczną na IV Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole 2021” oraz specjalną nagrodę od Polskiego Radia Opole za piosenkę rozrywkową w Wiedniu. Co więcej, zdobyła Nagrodę ZAKR Kryształowego Kamertonu na 13. Ogólnopolskim Festiwalu im. Jonasza Kofty w Warszawie w 2019 roku i różne inne nagrody muzyczne i recytatorskie.

Z Ukrainy: 

Zespół dziecięco-młodzieżowy WOŁYŃSKIE SŁOWIKI z Łucka 

Kierownicy artystyczni Antonina Antonowa i Piotr Miłogrodzki. Choreograf – Jarosław Smyrnow, wokalista – Lubow Bajgota.

Zespół został założony w 1998 roku. Uczestnikami zespołu są dzieci z polskich rodzin, które jednocześnie są uczniami szkoły działającej przy Towarzystwie. Dzieci zdobywają popularność zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce dzięki koncertom w Chełmie, Sosnowcu, Olsztynie, Gdańsku, Poznaniu i in.

„Wołyńskie Słowiki” mają interesujący repertuar, który obejmuje polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, nowoczesne, młodzieżowe.

Zespół wokalno-instrumentalny  JUREK I PRZYJACIELE z Chmielnickiego

Zespół został założony w 2019 r. w Chmielnickim (Ukraina). W skład zespołu wchodzą: Nelli Singalewicz (wokal), Jurij Singalewicz (perkusia,gitara,wokal) Viktor Bielochwostow (gitara,wokal),Aleks Zuzlow (gitara basowa) Dmitriy Dowgań (instrumenty klawiszowe, aranżacja i reżyseria dźwięku).

Twórczość zespołu wyróżnia ponad 30 autorskich kompozycji w języku polskim oraz różnorodna, bogata stylistyka wykonawcza. Muzyka grana przez zespół osadzona jest w gatunkach takich jak rock progresywny (tzw. art rock), beat, reggae oraz latino. Tematyka podejmowana przez zespół to w przeważającej większości treści patriotyczne, religijne a także rozrywkowe z elementami ludowymi.

Kompozycje wykonywane są w języku polskim, ukraińskim, włoskim oraz rosyjskim. Szczególne miejsce w działalności zespołu zajmuje propagowanie kultury „mazurskiej” oraz południowo-wchodniej odmiany dialektu kresowego, którym posługują się mieszkańcy wsi zwanych mazurskimi na Podolu Wschodnim. Członkowie zespołu pochodzą z różnych miast, historia, pamięć i dziedzictwo których ściśle powiązani są z kulturą polską: (Nelli i Jurij Singalewiczowie z Chmielnickiego, Viktor Bielochwostow z Żytomierza, Aleks Zuzlow z Winnicy, a Dmitriy Dowgań reprezentuje Bar). Zespół jest laureatem konkursów oraz festiwali Kultury Polskiej na Ukrainie, prowadzi aktywną działalność koncertową w Chmielnickim, Winnicy, Barze.

Zespół WOŁYŃSKIE ZABAWY z kapelą z Łucka 

Zespół powstał w lutym 1994r. i już od początku swego istnienia zespół prowadzi aktywną działalność koncertową. Od 2018 roku kierownikiem jest Daria Powstańska. W zespole, skupiającym obecnie ponad 35 osób, śpiewają m. in. studenci, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, bibliotekarze i in. Chórzyści dopracowali się interesującego repertuaru (ponad 40 utworów), obejmującego polskie pieśni patriotyczne, religijne, biesiadne i ludowe oraz piosenki ukraińskie. Zespołowi przygrywa kapela: kontrabas, skrzypce, bajan (harmonia)

Przed polską publicznością chór  zaprezentował się po raz pierwszy w 1995 roku na III Festiwalu Pieśni Religijnej, zdobywając jednocześnie coraz większą popularność na Ukrainie. Wiele razy uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu oraz w Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych. Chór brał aktywny udział w Międzynarodowym Festiwalu „Tobie Śpiewamy Ojczyzno”, w X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie. W 2003 r. uzyskał nagrodę od Ministerstwa Kultury Ukrainy i został Narodowym Amatorskim Zespołem.

Z Litwy:

Zespół Pieśni i Tańca ZNAD MERECZANKI swym rodowodem sięga roku 1995. Inicjatywa założenia zaistniała w owym czasie wśród mieszkańców Jaszun. Założycielką i pierwszą kierowniczką zespołu jest Maria Alencynowicz.  Zespół  liczy 64 osoby, składa się z grupy wokalnej i trzech grup tanecznych. Program artystyczny zespołu  zawiera polskie  tańce narodowe takie jak polonez, mazur, krakowiak, kujawiak. Ma w swoim repertuarze  piosenki z Wileńszczyzny i z różnych regionów Polski. Zespół prezentuje folklor wileński, lubelski, łowicki, kurpiowski, rzeszowski. Za czas swojej działalności zespół zdobył wiele sympatyków i przyjaciół. 25 lat na niwie artystycznej , na niwie niesienia tysiącom ludzi wzruszeń i odczuć artystycznych, na niwie zaszczepiania miłości do piękna folkloru ojczystego, na niwie kształtowania postawy szczerego patriotyzmu.  Wielokrotnie zespół brał udział w rejonowych, republikańskich, międzynarodowych, miejscowych przeglądach amatorskiej twórczości artystycznej, festiwalach, konkursach. Posiada piękne, barwne i bogate stroje z różnych regionów Polski, Litwy, Wileńszczyzny.

Kierownik zespołu: Maria Alencynowicz, Kierownik chóru: Natalija Godovszczikowa, Kierownik kapeli: Aleksandr Godowszczikow, Choreograf: Aleksandra Godowszczikowa

Polski Zespół Pieśni i Tańca OJCOWIZNA z Wileńszczyzny został założony wiosną 2017 roku. Pomysł utworzenia zespołu zrodził się po niespodziewanej śmierci Gabriela Jana Mincewicza (1938-2016), zasłużonego dla Ziemi Wileńskiej pedagoga, społecznika, pomysłodawcy,  kierownika i dyrygenta Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”. Zespół „Ojcowizna” tworzą byli członkowie i młodzież zespołu „Wileńszczyzna”: chór, grupa taneczna i orkiestra. Jak na zespół dwupokoleniowy przystało, występują w nim całe rodziny (pary małżeńskie, rodzeństwa, rodzice i dzieci), które łączy hasło patriotyczne „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W repertuarze zespołu są teksty autorskie (piosenki i wiersze) Gabriela Jana Mincewicza, utwory patriotyczne i religijne oraz folklor polski, głównie z terenów Wileńszczyzny. Główny kierownik i dyrygent zespołu — Wioletta Leonowicz, Kierownik kapeli i kompozytor – Krzysztof Stankiewicz, Choreografowie Teresa Andruszkiewicz, Erwin Mieczkowski, Olga Walentynowicz

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ZGODA został założony w 1988 roku. Już po pierwszych występach zespół przyciągnął uwagę wszystkich swoją oryginalnością i wysokim poziomem artystycznym.

Obecnie – to grupa ponad 100 młodych artystów: uczniów, absolwentów i młodych nauczycieli, podzielonych według wieku na grupy. W ciągu swojego istnienia Zespół niejednokrotnie występował w Polsce, Czechach, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Macedonii.

„Zgoda” została nagrodzona na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach. Jest laureatką I Festiwalu Polskich Zespołów Pogranicza (Mrągowo, Polska), laureatką I, III, VI festiwali zespołów folklorystycznych „Pieśń Znad Wilii”; nagrodzona na III Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (Iwonicz-Zdrój, Polska); laureatką II i IV Festiwali Zespołów Folklorystycznych Krajów Bałtyckich ,,Bursztynowa Kula” (Elbląg, Polska). Kierownikiem zespołu jest  Henryk Kasperowicz.

oraz gościnnie Zespół Wokalny SUKCES, którego założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań – doświadczona wokalistka niegdyś czołowego zespołu estrady polskiej „Alibabki”. Sukces to pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy. Występy zespołu to niezapomniane widowiska taneczno-wokalne.

źródło: MCK, UM Mrągowo

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze