czwartek, 2 maja, 2024

Piórem Hanny Szymborskiej: wspomnienia z 26. Festiwalu Kultury Kresowej

„Wróciliśmy po rocznej przerwie pełni obaw, ale również z nadzieją, że się uda. Nie było to proste z różnych względów – organizacyjnych, finansowych i pandemicznych. Udało się.” – wspomina Hanna Szymborska, obecna Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.

W dniach 7-8 sierpnia 2021 odbył się w Mrągowie 26 Festiwal Kultury Kresowej. 25 FKK – jubileuszowy  odbył w 2019 r. W ubiegłym 2020 roku, pełnym kłopotów związanych z pandemią, zakazami  i obostrzeniami spotkania Kresowego być nie mogło.

Na Festiwalu gościliśmy zespoły z Litwy –  artyści z Białorusi i Ukrainy  z  różnych przyczyn organizacyjnych  nie mogli przybyć.

Festiwal rozpoczęliśmy w sobotnie  popołudnie /o godz.14.30/ na Skwerze Jana Pawła II  monodramem kabaretowym pt. Wieczny tułacz opartym na tekstach Mariana Hemara, w wykonaniu aktora scen polskich, Stanisława Górki.

Koncert Galowy w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos, z udziałem zespołów przybyłych z Litwy, rozpoczął się o godz. 17.00.

Na Festiwalu gościliśmy sześć zespołów.

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” – obchodzący w tym roku swoje 40 lecie – założony przez Gabriela Jana Mincewicza.  Wileńszczyzna kultywuje  w swoim repertuarze miejscowy polski folklor, opierając się na utworach, których dotychczas  nie wykonywał żaden inny zespół. Jan Mincewicz,  wykonał ogromną pracę dokumentacyjną zapisując nuty i słowa utworów zebranych we wsiach podwileńskich. Także inni członkowie zespołu dokumentowali tańce i obrzędy, aby ocalić je od zapomnienia. Szacunek dla folkloru jest przekazywany w tym zespole kolejnym pokoleniom. Repertuar Wileńszczyzny jest wyjątkowy i bardzo bagaty – pozwala poznawać pieśni i tradycje przodków pielęgnuje tym samym tradycję, obyczaje i tożsamość narodową. Kierownikiem zespołu  obecnie jest dr Natalia Sosnowska – wieloletnia solistka i konsultant wokalny,  na codzień lekarz.

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów”  – istnieje od 1996 roku i jest reprezentacyjnym zespołem Liceum A. Mickiewicza w Wilnie. Dla tancerzy taniec ludowy jest ogromną pasją, wykonują tańce polskie, litewskie, ukraińskie, słowackie, także widowiska tematyczne. Kieruje zespołem Danuta Grydź.

Zespół Tańca Ludowego „Perła” – jest jednym z największych zespołów tanecznych na Litwie.  Powstał w 2004 roku przy Gimnazjum Konstantego Parczewskiego w Nemenczynie. „Perła” ma 150 tancerzy, 6 grup tanecznych a rozpiętość wieku tancerzy – 6-25 lat. Od początku swojego istnienia zespól stawia na wielokulturowość. Będąc polskim zespołem „Perła” wykonuje polskie tańce narodowe i regionalne takie jak kujawiak, oberek, mazur, taniec góralski ale także taniec kozacki, gruziński czy białoruski,  tańce litewskie i z różnych zakątków świata. Zespołem kieruje German Komarowski.

Trio młodzieżowe z gimnazjum Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie z kierowniczką Aliną Balkunienie.

Kapela „Vilsa” działająca w Centrum Kultury w Rykontach pod kierownictwem Dariusza Niedżwieckiego.

„Orkiestra Akordeonowa” ze szkoły muzycznej w Nowej Wilejce. Orkiestra ma na swoim koncie wiele wyróżnień. Koncertuje na terenie całej Litwy. Kieruje  zespołem Żanna Gumenaja.

Koncert Galowy był transmitowany przez telewizję.

W niedzielę 8 sierpnia  – drugi dzień 26 Festiwalu Kultury Kresowej –  w Kościele św. Wojciecha, o godz. 10.30 odprawiona została Uroczysta Msza  Swięta z udziałem zespołów kresowych – Wileńszczyzna wystąpiła z pieśniami religijnymi. Spiewał także Chór z Limanowej – naszego miasta partnerskiego .

Od godziny 11.30 do 15.30 na Skwerze Jana Pawła II  koncertowały zespoły przybyłe z Litwy.

W przerwach kilkunastominutowych, między koncertującymi zespołami, czytana była poezja poetów  kresowych, którzy tym razem nie mogli być obecni na Festiwalu.

O godzinie 16.00 Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej dała koncert, który stanowił uroczyste zamknięcie 26 Festiwalu Kultury Kresowej.

Hanna Szymborska

Powiązane artykuły

5 KOMENTARZE

  1. Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze