piątek, 6 grudnia, 2024

Pierwsza monografia o historii Mrągowa

Znany kolekcjoner Janusz Sibik podarował Bibliotece Miejskiej w Mrągowie książkę Nasza mazurska ojczyzna (oryg. Unsere masurische Heimat) autorstwa Karla Templina. Jest to pierwsza monografia poświęcona historii dawnego Sensburga.

Książka została przekazana za pośrednictwem radnego i byłego kierownika Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej Roberta Wróbla.

Pracując przez 12 lat w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej przekonałem się, że mrągowianie są bardzo zainteresowani historią swojego miasta. Już od początku pracy zacząłem zbierać publikacje historyczne dotyczące naszego regionu i dzielić się zdobytą wiedzą. By zachęcić turystę do odwiedzin nie wystarczy opowiedzieć o pięknie regionu – poinformował Robert Wróbel. – Niestety niewiele jest publikacji w języku polskim. Nieocenione są oczywiście teksty Pana Ryszarda Bitowta. Jest oczywiście naukowa publikacja Mrągowa z 1975 r. W toku gromadzenia publikacji, głównie niemieckich, okazało się jednak, że we wspomnianej monografii większość dotycząca czasów przedwojennych to tłumaczenia zaczerpnięte z jednej książki. A chodzi o dzieło Karla Templina „Unsere masurische Heimat”.

Szczegółowa monografia Mrągowa i okolic pod redakcją Karla Templina została wydana z okazji stulecia istnienia powiatu mrągowskiego. Zawiera 180 ilustracji i planów. Pierwsza część publikacji dotyczy geografii i przyrody regionu, poszczególne rozdziały traktują m. in. o zjawiskach geologicznych, pozostałościach po epoce lodowcowej, wąwozie w okolicach Polskiej Wsi, bagnach, Lesie Sorkwickim, jeziorze Śniardwy, Puszczy Piskiej, mięczakach, których miejscem występowania jest Krutynia, rzadkich okazach flory i fauny, miejscowych zabytkach przyrody.

Część druga – „Z legend i historii” przytacza lokalne podanie oraz relacjonuje wydarzenia historyczne, zarówno te o zasięgu ogólnoświatowym, dla których również powiat mrągowski stał się areną oraz lokalne (plaga szarańczy w 1711, przybycie na te ziemie filipowców, którzy osiedlali się głównie na Mazurach i tworzyli tam całe wioski. Część trzecia omawia dzieje powiatu podczas pierwszej wojny światowej, część czwarta – zagadnienia etnograficzne i językowe. Część piąta publikacji traktuje o gospodarce, handlu, transporcie (m. in. ulepszanie gleby, ogrodnictwo i hodowla małych zwierząt, rybołówstwo, zabytkowe wiatraki). Część szósta dotyczy pielęgnowania lokalnych tradycji, rękodzieła i zabytków oraz dobroczynności, oświaty, sądownictwa, służby zdrowia, lokalnych stowarzyszeń i inicjatyw.

Dla mnie to też pierwsze „poważne” źródło wiedzy. Zaraz po objęciu stanowiska kierownika MCIT spotkałem się z Panem Ryszardem, który życzliwie pozwolił mi skserować swój egzemplarz tej książki. Kiedyś to była prawdziwa perełka! – dodaje Robert Wróbel.

Książkę będzie można teraz obejrzeć w czytelni Biblioteki Miejskiej w Mrągowie. Egzemplarz trafił do biblioteki dzięki znanemu kolekcjonerowi Januszowi Sibikowi. To niejedyny eksponat związany z miastem, który trafił dzięki kolekcjonerowi do Mrągowa. W przeszłości Janusz Sibik m.in. podarował mrągowskiemu muzeum sztych z początku XIX wieku, który przedstawia najstarszy znany obecnie wizerunek Mrągowa.

Książkę można obejrzeć oraz pobrać także z Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

źródło: Biblioteka Miejska w Mrągowie, red.

Powiązane artykuły

5 KOMENTARZE

  1. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

  2. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra. Z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa a słowa na zdania… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze