czwartek, 25 kwietnia, 2024

O krok od tragedii. Pożar pustostanu w Mrągowie

W środę (24.11.2021r.) o godz. 16:00 oficer dyżurny mrągowskiej policji został powiadomiony, że w pustostanie przy ul. Skłodowskiej ktoś rozpalił ognisko. Funkcjonariusze, dojeżdżając na miejsce, zauważyli wydobywające się z okien kłęby czarnego dymu.

Wewnątrz lokalu policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, którzy usiłowali ugasić ogień, co było utrudnione z uwagi na duże zadymienie. Jak się okazało paliły się tam m.in. styropian i inne tworzywa sztuczne. Funkcjonariusze wyprowadzili z budynku mężczyzn, którzy tłumaczyli, że gdy weszli do pomieszczenia, ognisko w środku już się paliło, a oni usiłowali je ugasić, jednak im się to nie udawało. Zrobili to policjanci przy użyciu gaśnic ze służbowego auta, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. To jednak nie zakończyło interwencji.

Funkcjonariusze mimo dużego zadymienia weszli ponownie do wnętrza budynku. Podczas dokładnego sprawdzania pomieszczenia zauważyli w kącie jeszcze dwóch mężczyzn, śpiących i przykrytych kołdrą. Obudzili ich i wyprowadzili na zewnątrz ,aby nie zatruli się dymem. Okazało się, że 44-latek i 61-latek są osobami bez stałego miejsca zamieszkania i byli pod działaniem alkoholu. Nawet nie zauważyli i nie poczuli, że w pomieszczeniu rozprzestrzeniał się ogień. Na szczęście dzięki interwencji policjantów żadna z osób nie doznała obrażeń i nie potrzebowała pomocy medycznej.

Dzięki czujności osoby zgłaszającej interwencję oraz szybkich i zdecydowanych działań policjantów nie doszło do nieszczęścia.  

– Nie bądźmy obojętni na losy osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Szczególnie o tej porze roku informujmy służby o miejscach przebywania osób bezdomnych. Reagujmy, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, samotnie przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp – apeluje rzecznik KPP w Mrągowie, Dorota Kulig. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod silnym działaniem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych bywa nie tylko niska temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Każdego roku na terenie całego kraju w sezonie jesienno-zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Policjanci troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia. Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny.

Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania policjantów o takim miejscu za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tą aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne będące w kryzysie i udzielić im pomocy.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze