piątek, 13 września, 2024

„(Nie)mała propaganda PRL” – nowa wystawa w mrągowskim muzeum [zdjęcia]

W Muzeum w Mrągowie zadebiutowała nowa wystawa pt. (Nie)mała propaganda PRL”, na której można zobaczyć etykiety pudełek na zapałki z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ze względu na masowość użycia zapałek, etykiety zdobiące pudełka stanowiły ważne narzędzie upowszechniania treści politycznych, ideologicznych, kulturalnych i obyczajowych. Wystawa będzie dostępna w mrągowskim muzeum przez cały rok.

Etykiety upamiętniały takie wydarzenia jak np. Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948, Tydzień Radiofonizacji Kraju organizowany od 1949 roku czy kolejne rocznice PRL-u. Zachęcały do podjęcia pracy w kopalni lub hucie, walki ze szkodnikami upraw, zbiórki makulatury i złomu, oszczędzania w PKO oraz reklamowały erzace spożywcze takie jak ceres. Podobne motywy propagandowe wykorzystywano również na kartach i znaczkach pocztowych.

Witam wszystkich bardzo serdecznie na dzisiejszym wernisażu. Przypadł mi zaszczyt przywitania wszystkich gości. Etykiety prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Kazimierza Dyjaka i Teresy Stefanowicz i ofiarowane zostały do zbiorów muzealnych. Kuratorem wystawy jest Danuta Syrwid, kierownik Domu Gazety Olsztyńskiej – powiedział na początku kierownik Muzeum w Mrągowie Dominik Tarnowski.

Wagę propagandy dla życia społęcznnego przybliża cytat z „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. ” – Gdyby pan nie wiedział, w jakich czasach żyje, to z tych etykietek mógł się pan dowiedzieć. (…) każde czasy dałoby się z takich etykietek ułożyć. – Było na poprzedniej myj zęby, a tu już jest niech żyje pierwszy maja albo naprzód młodzieży świata czy cały naród odbudowuje swoją stolicę.”

Tę oficjalną propagandę polskie społeczeństwo często odrzucało, dlatego starano się wykorzystywać różnego rodzaju elementy użytkowe, a etykiety na zapałkach idealnie się do tego nadawały. To nie były zawsze treści polityczne, lecz również społeczne, kulturalne czy obyczajowe – dodała kurator wystawy Danuta Syrwid, kierownik Domu Gazety Olsztyńskiej.

Wystawa zadebiutowała w Mrągowie 27 stycznia 2022 roku, ale będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających muzeum przez cały rok.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze