piątek, 13 września, 2024

Jasełka to nie przeżytek!

8 i 9 grudnia 2021 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ulicy Królewieckiej 34 w Mrągowie odbył się „Wojewódzki Przegląd Jasełek Środowiskowych Domów Samopomocy Inaczej. Mrągowo 2021 r.”

Organizatorem imprezy była ww. placówka wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ramach pozyskania środków finansowych z PFRON-u a także dzięki wsparciu lokalnych i ponadlokalnych prywatnych sponsorów i instytucji. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym burmistrza miasta Mrągowo oraz pod patronatem lokalnych mediów.

Przegląd ma charakter cykliczny i skierowany był jak co roku do osóbniepełnosprawnych będących uczestnikami Środowiskowych Domów Samopomocy w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi niezbędny element działań terapeutycznych tego typu placówek. Celem spotkania była integracja społeczna osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym i ponadlokalnym, kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, promowanie i nagradzanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, podnoszenie ich wartości oraz nabywanie przez nich umiejętności społecznych.

Tematem przewodnim spotkania było hasło: „Jasełka to nie przeżytek!”. W zeszłym roku impreza nie mogła się odbyć z powodu zagrożenia COVID -19. Aby zachować bezpieczeństwo dla osób uczestniczących w przeglądzie, nie było możliwe, tak jak podczas minionych przeglądów, bezpośrednie zaproszenie osób niepełnosprawnychdo Mrągowa i w związku z tym ich udział był ograniczony. Uczestnictwo zaproszonych placówek w przeglądzie przedstawiało się w następujący sposób:

  1. Zaproszone Środowiskowe Domy Samopomocy – reprezentujące: Olsztyn (Dedal i Ariadna), Bartoszyce, Piasutno, Ryn, Piecki, Wolnica, Marcinkowo, Prejłowo (Filia Marcinkowa) oraz Mikołajki, przysłały nagrania inscenizacji jasełkowej pod przewodnim tegorocznym hasłem ,,Jasełka to nie przeżytek!’’. Nagrania zostały zaprezentowane przy świątecznym stole w ŚDS w Mrągowie .
  2. W ramach zorganizowanego konkursu pod tytułem ,,Jasełka w wydaniu Eko” nadesłane zostały po 2 prace z ŚDS o charakterze artystycznym, dostosowane do 2 kategorii (ozdoba świąteczna ,,Eko – Anioł Bożonarodzeniowy”, praca o charakterze rękodzielniczo-plastycznym – Bożonarodzeniowy Skrzat’’). Każda z przysłanych prac została oceniona przez Jury oraz nagrodzona; prace pozostały w Mrągowie.

Wyniki konkursów:

  • ozdoba świąteczna ,,Eko – Anioł Bożonarodzeniowy”:
    1 miejsce – ŚDS Piasutno
    2 miejsce – ŚDS Piecki
    3 miejsce – ŚDS Bartoszyce
  • praca o charakterze rękodzielniczo-plastycznym – Bożonarodzeniowy Skrzat’’:
    1 miejsce – ŚDS Ryn
    2 miejsce – ŚDS Prejłowo
    3 miejsce – ŚDS Ariadna z Olsztyna
    Dodatkowo przyznano kilka wyróżnień ze względu na wyjątkowe walory artystyczne prac.

Po zakończonym Przeglądzie Jasełek do każdej z placówek została wysłana statuetka ,,Anioła” a także nagrody i dyplomy oraz życzenia świąteczne.

Ku zaskoczeniu osób uczestniczących w spotkaniu na przegląd przybyło dwoje niespodziewanych gości – Współczesna Diablica Jasełkowa i Anioł ,,De Best Ziomal”. Nie odstraszyła ich nawet mroźna niekorzystna aura na dworzu. Oznajmili, że przyjechali osobiście na polecenie swoich ,,Szefów’’ po to, aby udowodnić wszystkim, że ,,Jasełka to naprawdę nie przeżytek!’’.

Pierwszego dnia przeglądu na tle scenografii w stylu Eko została zaprezentowana ciekawa inscenizacja jasełkowa, przygotowana przez ŚDS w Mrągowie, odwołująca się do obecnej trudnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Niosła ona przesłanie nawołujące ludzi do uwrażliwienia na potrzebę bliskości i więzi z rodziną.

W sumie w spotkaniu w sposób bezpośredni i w sposób ograniczony uczestniczyło 130 osób niepełnosprawnych ze Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa warmińsko–mazurskiego. Spotkanie było imprezą dwudniową zaplanowaną od godziny 8.00 do 15.00, zapewniającą wszystkim obecnym bezpieczeństwo wynikające z zaistniałej w Polsce sytuacji epidemicznej a także zapewnienia dwóch świątecznych posiłków (w tym jednego posiłku ciepłego – obiad).

Dzięki spotkaniu udało się zintegrować społeczność osób niepełnosprawnych na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym. Nawiązano współpracę z innymi placówkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, co umożliwia uczestnikom ŚDS z Mrągowa udział w spotkaniach organizowanych przez inne Środowiskowe Domy Samopomocy.

Osoby niepełnosprawne dzięki konkursom miały możliwość rozwinąć i zaprezentować własne umiejętności teatralno-muzyczne i rękodzielniczo-artystyczne. Problemy osób niepełnosprawnych i ich twórczość dzięki obecnym mediom zostały szerzej zaprezentowane społeczności lokalnej i ponadlokalnej. Umożliwia to stopniowe zmiany mentalne wśród społeczeństwa wobec ludzi z zaburzeniami psychicznymi.


Imprezy tego typu budują tez zaufanie osób niepełnosprawnych do otoczenia, przez co poprawia się ich funkcjonowanie społeczne oraz pewność siebie , przeciwdziałając jednocześnie wykluczeniu społecznemu tej grupy osób.

Prezentowanie artystycznej aktywności podopiecznych ŚDS w przeglądzie, między innymi przygotowań poprzedzających występy sceniczne, zwiększyło ich zaradność osobistą i niezależność.

Marianna Wilk

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze