sobota, 13 kwietnia, 2024

Bilans zatrudnienia cudzoziemców na Warmii i Mazurach w 2022 roku

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w 2022 roku przeprowadzili 123 kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie Warmii i Mazur. Kontrolami objęto prawie 5 730 obcokrajowców i stwierdzono, że 1 338 osób pracuje niezgodnie z przepisami.

W 2022 roku większość nielegalnie zatrudnionych stanowili obywatele Ukrainy 67%. Natomiast pracujących niezgodnie z przepisami Gruzinów było 10%, a Białorusinów  i Indonezyjczyków po 9%. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia czy umowy, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowie 29%, w firmach pośredniczących w zatrudnianiu 20%. W gastronomii nielegalnie zatrudnionych było 16% obcokrajowców, produkcji 13%, a usługach 7%.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej  stwierdzili, że 25% obcokrajowców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 13% w ełckim, 9% iławskim. Natomiast w powiecie ostródzkim było 8%, w mrągowskim 7%, a giżyckim, piskim, oleckim i kętrzyńskim po 6%.

Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 61 wniosków o ukaranie pracodawców. Sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę prawie 166 tys. zł.

źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze