środa, 4 października, 2023

8,5 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ZUS w regionie

Na Warmii i Mazurach 8,5 tys. obcokrajowców jest zgłoszonych do ubezpieczeń w  ZUS. Najwięcej osób zgłoszonych do ZUS w naszym województwie pochodzi z Ukrainy, Białorusi oraz Bangladeszu.

– Prawie 8,5 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie warmińsko-mazurskim, zgłoszonych jest do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Bangladeszu. Na Warmii i Mazurach nie brakuje też zgłoszonych do ZUS obywateli z tak odległych krajów jak: Indonezja, Maroko, Uzbekistan, Kuba czy Nepal – informuje Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowy od których nie istnieje obowiązek odprowadzania składek.

Z 8,5 tys. ubezpieczonych obcokrajowców w województwie warmińsko-mazurskim, 5,5 tys. – to obywatele Ukrainy, a 125 prowadzi własną działalność gospodarczą. W całym kraju 16,5 tys. osób to osoby samozatrudnione – tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy – zaznacza Anna Grabowska.

-Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa, gastronomiczna, budowlana, informatyczna. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy – dodaje rzeczniczka.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj
spot_img

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze