środa, 29 maja, 2024

XXVII Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych w Giżycku zakończone

W dniach 13-15.08.2021 r. na akwenie jeziora Niegocin odbyły się XXVII Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych w Giżycku, których organizatorami od XIX edycji są Klub Turystyki Żeglarskiej „Szkwał” z Giżycka wraz z Ekomariną Giżycko.

W regatach startowało 56 jachtów z 176 uczestnikami. O tytuł mistrza Polski walczyły jachty w klasach T1 (7), T2 (9), T3 (10) oraz Tango (7). W Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin ścigały się jachty w klasach Open (12), Katamaran (6) oraz Omega Standard (5).

Pierwszy dzień regat to piątek „trzynastego” (13.08) i czego tu można było się spodziewać jak nie braku wiatru. Dopiero około 14 sędzia główny dał sygnał wyjścia na wodę. Przy słabym wietrze (1B) udało się jednak rozegrać jeden wyścig. Nagrodą za wytrwałość była wieczorem „zaliwajka po kapitańsku” z białą kiełbaską, która poprawiła wszystkim humory (wg przepisu i wykonania Darka Klimaszewskiego). W sobotę 14.08 były już lepsze warunki na wodzie i przy wietrze 2-3B udało się rozegrać trzy wyścigi. Wieczorem tradycyjny „grill po mazursku” i znowu „kaszaneczka w sreberku” miała wzięcie jak i w poprzednich latach. Potem ognisko i oczywiście szanty do późna. Wszystkim poprawiły się nastroje w niedzielę, ponieważ pogoda typowo żeglarska. Wiatr 3-4B pozwolił szybko rozegrać 2 wyścigi. W sumie rozegrano 6 wyścigów.

Zwycięzcy z załogami w poszczególnych klasach z tytułem Mistrza Polski:

 • T1 – Grzegorz Guzowski (Jacek Wichrowski)
 • T2 – Tomasz Kopytko (Paweł Łazarz)
 • T3 – Radosław Sternicki (Andrzej Wójcik, Mateusz i Aleksander Sternicki)
 • Tango – Radomił Maciak (Michał Klonowski, Michał Talecki, Franciszek Grzymała, Filip Szpakowski)

Zwycięzcy z załogami w Błękitnej Wstędze Jeziora Niegocin:

 • Open – Arkadiusz Sendlewski (Sławomir Wąsowski, Agnieszka Bartuszek, Jasiu Fursewicz)
 • Katamaran – Marek Karawajczyk (Justyna Karawajczyk)
 • Omega Standard – Kuba Jurczak (Jakub Dolecki)

W sobotę 14.08 tradycyjnie pierwszy wyścig wyłonił również zwycięzców VIII Memoriału Jacka Orlińskiego:

 • T1 – Maciek Jaskóła
 • T2 – Jacek Olubiński
 • T3 – Radosław Sternicki
 • Tango –  Radomił Maciak
 • Open – Arkadiusz Sendlewski
 • Katamaran – Tadeusz Kozakiewicz
 • Omega Standard – Kuba Jurczak

Na zakończenie regat zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, a zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary, medale i dyplomy (fundator Dynaxo Sp. z o.o.). Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się, tradycyjne już jak co roku, indywidualne losowanie nagród sponsorskich, a wśród nich m.in. nagroda główna tj. 4-osobowe canoe ufundowane przez firmę P.P.U.H. AKWEN Sp. J., silnik elektryczny do jachtu (fundator P.T.H.U. Tokarex), Zegarki Seiko (fundator Grupa Zibi S.A.), sportowe gadżety z firmy Decathlon, smakowite sękacze ufundowane przez firmę ZPH Mark z Giżycka, voucher od firmy Odyssey, zestawy podróżne od Sieci Stacji Paliw Moya, zestawy gadżetów od firmy Dynaxo Sp. z o.o., Urzędu Miasta Giżycko, Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna oraz wiele innych wartościowych nagród, które były rozlosowane wśród wszystkich uczestników tegorocznych regatach. Pakiet powitalny dla uczestników (koszulki funkcyjne oraz napoje energetyczne) wsparły finansowo firmy Investa Sp. z o.o., Rodzinne Inwestycje, F.H.U. Pol-Krusz, Sieć Stacji Paliw Moya oraz Szkoła Żeglarstwa Gertis.

Oficjalnego zakończenia dokonali zaproszeni goście w osobach Członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanty Piotrowskiej, v-ce Burmistrza Giżycka Cezarego Piórkowskiego, v-ce Starosty Mateusza Sierońskiego.

Krótkiego podsumowania XXVII MPJK dokonał v-ce Prezes PZŻ ds. śródlądowych oraz Prezes Stowarzyszenia PPJK Jarosław Bazylko.

Regaty sędziowali: Sędzia Główny Andrzej Nowicki, sekretarz Adriana Konarzewska, członkowie Komisji Sędziowskiej Dorota Michalczyk i Wojciech Caban.

Zespół protestowy stanowili: Przewodnicząca Dorota Michalczyk, członkowie Adriana Konarzewska, Wojciech Caban i Jarosław Bazylko.

Komisja techniczna: mierniczy Wojciech Caban, pomoc Jarosław Bazylko

Bezpieczeństwo na wodzie i opieka medyczna: Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku. Zabezpieczenie techniczne na wodzie Piotr Danowski.

Szczególne podziękowania należą się uroczym i sympatycznym koleżankom z Biura Regat pod kierownictwem Eli Kalinowskiej oraz całemu personelowi Portu Ekomarina.

Rozpoczęcie i zakończenie regat oraz imprezy towarzyszące poprowadzili Komandor KTŻ Szkwał  Krzysztof Dziedzic oraz kierownik Portu Ekomarina Giżycko Dariusz Klimaszewski.

Autor – Komandor KTŻ Szkwał Krzysztof Dziedzic

Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze