środa, 29 maja, 2024

XX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ

W dniach 14-15 sierpnia w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko już po raz dwudziesty odbyły się najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe  rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Oczy Mazur – Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Patronat honorowy nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a regaty były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W regatach wystartowało 21 załóg. Niestety dwie załogi z Litwy w ostatniej chwili odwołały swój przyjazd. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (8 jachtów), Dezeta Klasyczna (9 jachtów) i Open (4 jachty). Trasa regat wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem Oczy Mazur – MCŻiTW na jeziorze Kisajno. W regatach wystartowały dwie załogi żeglarzy niepełnosprawnych na „Barze Młodzieży” i „Czwartej Szklance”.                                                             

Impreza rozpoczęła się ogniskiem w piątek, podczas którego do wczesnych godzin porannych  ton imprezie nadawała  załoga „Fatry z Bajtlami”, którzy śpiewali piosenki żeglarskie z akompaniamentem kilku gitar i innych instrumentów.

Zgodnie z wieloletnią tradycją start do regat nastąpił w sobotę o godzinie 13.00. Tym razem w przeciwieństwie do dwóch poprzednich lat wiatru nie zabrakło i załogi wiosłowały tylko kilka godzin w nocy.

Najlepiej wystartowała „Pierwsza Szklanka”, lecz wkrótce  prowadzenie objął „Rekin” z załogą studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i nie oddał prowadzenia do końca regat. Przez znaczną część trasy próbował toczyć z nim walkę „Acatus”, ale nie dali rady w końcówce wyścigu. Przegrali o 17 minut. Trzeci na mecie był „Ekspedyt” ze stratą 34 minut.

W klasie DZ Klasyczna „Egeria” zrewanżowała się „Pierwszej Szklance”  za ubiegłoroczną przegraną i  tym razem pokonała ją aż o 43 minuty. Trzecie miejsce jak w poprzednim roku zajęli „Wikingowie”. Dużą popularnością cieszyła się międzypokoleniowa załoga ze Śląska „Fatry z Bajtlami”, składająca się z rodziców z niepełnoletnimi dziećmi. Zajęli szóste miejsce i jak zwykle zostali gorąco powitani przez swój fan club, składający się z matek młodych załogantów. Ósme miejsce w tej klasie zajęła załoga na „Czwartej Szklance” składająca się z niewidomych żeglarzy  z Warszawy.

W klasie DZ Tradycyjna najlepiej wystartował „Komodor” i nie oddał tego prowadzenia do końca. Drugie miejsce zajęła załoga jedenastokrotnych mistrzów poprzednich edycji regat. Ponieważ nie mogli jak w poprzednich latach wystartować na „Zakarze”, startowali na jachcie „Impreza” udostępnionym przez organizatorów. Na czas regat jacht został przemianowany na „Zakara na Imprezie”. Przegrali o 24 minuty. Trzecie miejsce w tej klasie zajął „Hugo”, kilkukrotny medalista poprzednich mistrzostw.  

Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, które były serwowane w porcie z kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy, ufundowane przez organizatorów. Nagrody rzeczowe, które były losowane ufundowali firma GARMIN POLSKA oraz organizatorzy regat i gabinet masażu „Cuda Niewidy” Roberta Zarzeckiego z Warszawy. Nagrody wręczali Jolanta Piotrowska – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojciech Karol Iwaszkiewicz – Burmistrz Giżycka. Komandor regat ufundował  nagrody specjalne „za wieloletnie wsparcie regat”. Otrzymało je dwadzieścia osób.   

Tradycyjnie na zakończenie imprezy załoga „Dezeta Party” wykonała a cappella kilka starych tradycyjnych szant. Otrzymali gromkie brawa od uczestników regat i publiczności.

źródło: UM Giżycko

Powiązane artykuły

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze