środa, 4 grudnia, 2024

Wzornik mazurski – czyli o budowaniu według nieba i zwyczaju mazurskiego

Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska zaprasza na spotkanie z architektem Piotrem Olszakiem, autorem albumu „Wzornik mazurski – czyli o budowaniu według nieba i zwyczaju mazurskiego”.

Wydarzenie odbędzie w piątek 11 lutego o godzinie 17.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Giżycku. Architekt opowie o swoim projekcie, do którego materiały gromadził przez 20 lat swojej pracy zawodowej. 

Piotr Olszak jest znanym architektem, który zaprojektował setki tradycyjnych domów w całej Polsce. Architekt próbuje pokazać wielką wartość mazurskiej architektury. Wartość którą warto pielęgnować, chronić i odtwarzać. Wzorować się na niej. W swojej pracy pisze:

„Piękno Mazur jest powszechnie znane i szkoda inkaustu, żeby tutaj zbyt szeroko się o tym rozpisywać. Warto jednak zauważyć, że piękno to jest kompletne tylko wtedy, gdy wyjątkowej przyrodzie towarzyszy uroda dzieł ludzkich, czyli przede wszystkim piękne budynki. Mazury nigdy nie były terenem nazbyt bogatym, dlatego też wybitne dzieła architektury, takie jak kościoły, zamki, pałace i dwory, były tu nieliczne i nie decydowały o wyjątkowości krajobrazu. Tym co ma największy wpływ na krajobraz kulturowy Mazur, są zwykłe chałupy wiejskie wraz z oborami i stodołami, a także bardzo liczne szkoły i leśniczówki. Kanon architektury mazurskiej to z całą pewnością drewniane chaty. Mamy wszystko co wyjątkowe i piękne w tej architekturze : formę, doskonałe rzemiosło i szlachetny detal.”

Wzorniki mają długą tradycję w historii architektury, stosowali je niemal wszyscy dawni projektanci. Zarówno wielcy i sławni, jak i lokalni nieznani szerzej architekci nie mieli oporów przed kopiowaniem dobrych rozwiązań, także tych, które widzieli wokół siebie, jak i w różnych wzornikach architektonicznych.

Podczas spotkania dla uczestników będzie do rozdania kilkadziesiąt egzemplarzy wzornika. Wydawcą jest Stowarzyszenie „Miasto Jana”. Pozycja zawiera 200 bogato ilustrowanych stron. Książki nie można kupić, jest rozdawana za darmo.

źródło: UM Giżycko, Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze