sobota, 13 kwietnia, 2024

W Węgorzewie podpisywano kolejną umowę na modernizację infrastruktury szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

29 września 2021 r. została podpisana umowa na wykonanie zabezpieczenia brzegów rzeki Węgorapy. Koszt wykonania prac budowlanych to 21 857 993,15 zł. Jest to druga umowa na roboty budowlane zawierana w ramach etapu III projektu budowy i przebudowy infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich.

Rzeka Węgorapa to rzeka żeglowna w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich, która jest częścią szlaku żeglownego Pisz – Węgorzewo. Na odcinku od wypływu z jez. Mamry do Kanału Węgorzewskiego ma długość ok 1 022 m i szerokość 25-60 m. Około 1 km poniżej wylotu z jeziora Mamry rzeka skraca bieg Kanałem Węgorzewskim, odcinając starorzecze sztuczną wysepką. Następnie kanał ponownie łączy się ze starorzeczem i wpływa do odcinka portowego w mieście Węgorzewo. Odcinek miejski ma długość około 800 m i kończy się na jazie „Zamek” który podpiętrza wodę na odcinku portowym w Węgorzewie do wymaganego stanu wody żeglownej i reguluje odpływ do dolnego stanowiska na nieżeglownym już odcinku rzeki Węgorapy.

Podpisana umowa obejmue prace polegające na rozbiórce istniejących, zniszczonych, niespełniających swojej funkcji umocnień brzegowych i wykonaniu nowego umocnienia brzegów rzeki Węgorapy, a także na naprawie zniszczonych umocnień – spełniających swoje funkcje techniczne oraz na odbudowie kamiennej kierownicy i na nadbudowie istniejącego narzutu kamiennego.

Celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, jak i przez jednostki pływające na wodach rzeki Węgorapy. Przedsięwzięcie ma także na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi poprzez uzyskanie odpowiedniej głębokości tranzytowej i szerokości drogi wodnej. Dzięki realizacji inwestycji zostaną osiągnięte następujące cele długoterminowe:
• poprawa bezpieczeństwa żeglugi i turystyki wodnej,
• wzrost bezpieczeństwa lokalnej społeczności,
• zwiększenie atrakcyjności regionu i jego rozwój społeczno-gospodarczy.

Projekt jest realizowany na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz na podstawie umowy dofinansowania ze środków EFRR zawartej z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie. Dofinansowanie ze środków UE: 18 579 294,18 zł, środki BP: 3 278 698,97 zł.

źródło: Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze