piątek, 19 lipca, 2024

Podsumowanie roku z”Bogactwem Mazur” [zdjęcia]

Stowarzyszenie kulturalne „Bogactwo Mazur” podsumowało minioną kadencję i wybrało nowe władze. Prezesem organizacji ponownie został Sławomir Stefaniak. Tym samym ruszyły także przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach.

Walne sprawozdawczo-wyborcze odbyło się 15 marca 2022 roku w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sorkwitach.

Stowarzyszenie liczy obecnie 16 członków. Naszym najważniejszym działaniem jest współorganizowanie wraz z gminą Sorkwity, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Sorkwitach oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Mrągowskiej Festiwalu Kultury Mazurskiej, który rok temu obchodził jubileusz 10-lecia. W zeszłym roku rozpoczęliśmy także współpracę z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – relacjonuje prezes stowarzyszenia Sławomir Stefaniak.

X Festiwal Kultury Mazurskiej

Pierwsze dni X Festiwalu Kultury Mazurskiej skupiły się wokół warsztatów kulinarnych i rzeźbiarskich. W sobotę zgodnie z harmonogramem festiwal przeniósł się na teren Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach. Podczas imprezy nie zabrakło wystąpień dotyczących historii regionu, o co zadbał m.in. mieszkaniec-historyk i niezrównany gawędziarz Jerzy Dychto. Swoją najnowszą książkę “Mazurów klucz tajemnic” zaprezentowała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, a spotkanie poprowadził Mateusz Kossakowski. Podczas rozmowy spontanicznie został wprowadzony także ks. Krzysztof Mutschmann, któremu jest poświęcony jeden z rozdziałów.

Później w części artystyczno-muzycznej wystąpili Andrzej i Elżbieta Mierzyńscy wraz z Hanną Szymborską. Przybyli goście usłyszeli również Orkiestrę Dętą z Gąsawy, a także poezję śpiewaną w wykonaniu Katarzyny Romot i Eryka Wojciechowskiego.

występów artystycznych uczniów, przedszkolaków a także zespołów folklorystycznych. O gwarę mazurską zadbał z kolei Paweł Szutow, który raczył wszystkich obecnych mazurskimi historiami. Organizatorzy wraz z wójtem gminy wręczyli także pamiątkowe statuetki dla osób, stowarzyszeń i instytucji przez wiele lat wspierających festiwal.

Wybory w stowarzyszeniu

Stowarzyszenie kulturalne „Bogactwo Mazur” zostało powołane 22 marca 2016 roku. Jego cele to m.in. kultywowanie historii, tradycji i kultury; promocja walorów regionalnych z wykorzystaniem do rozwoju społeczno-kulturalnego, oświaty regionalnej i turystyki. Warto nadmienić, że dzięki zaangazowaniu stowarzyszenia w gminie Sorkwity powstało także kilka pomostów.

Członkowie stowarzyszenia jednomyślnie przyjęli wszystkie sprawozdania i wybrali swoje władze. Prezesem na nową kadencję został ponownie Sławomir Stefaniak, a wiceprezesem Barbara Jadwiga Zmitrowicz-Wiszniewska. W skład komisji rewizyjnej weszli: Bogdan Kossakowski, Monika Jaworska oraz Elżbieta Banaszewska.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze