środa, 22 maja, 2024

Jubileuszowy Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach [zdjęcia]

Zakończył się X Festiwal Kultury Mazurskiej organizowany przez gminę Sorkwity, Gminny Ośrodek Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej, Parafię Ewangelicko-Augsburską w Sorkwitach oraz Stowarzyszenie Kulturalne “Bogactwo Mazur”. Jak wyglądała jubileuszowa edycja?

– W sierpniu 2010 roku do Domu Kultury w Pieckach przyszedł Andrzej Badurek, ówczesny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej, z pomysłem powołania do życia „Festiwalu Kultury Mazurskiej”. Nieżyjący już teraz Andrzej swoimi autorskimi pomysłami często zaskakiwał bliźnich i zdarzało mu się, że obsiewał nimi nieuprawiane okoliczne poletka kultury i zbierał w efekcie bardziej lub mniej obfite plony  wspomina Zdzisław Piaskowski, obecny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej i wiceprezes koła W-M koła SDP w Mrągowie.  Byłem wtedy dyrektorem pieckowskiego Domu Kultury. Z panem Andrzejem współpracowałem od lat i mieliśmy obaj na sumieniu kilka, … może kilkanaście wspólnych projektów. Jednak jego pomysł był tym razem i dla mnie pewnym zaskoczeniem.

W 2012 roku Festiwal Kultury Mazurskiej trafił już do Sorkwit, gdzie jest organizowany do dzisiaj. Uroczystość otwarcia odbyła się w tym roku na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach, a wszystkich przybyłych gości przywitali: wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski, pastor parafii ks. Krzysztof Mutschmann oraz Zdzisław Piaskowski.

Każdy z minionych festiwali był próbą odniesienia się do wielowarstwowej, niejednoznacznej i niekoniecznie czarno-białej historii tych ziem. Cieszę się, że gmina Sorkwity już od tylu lat może za pomocą festiwalu przypominać tradycje, kulturę i historię Mazur i Mazurów powiedział na rozpoczęciu wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski.

 W tym roku również nie zabrakło wystąpień dotyczących historii regionu, o co zadbał m.in. mieszkaniec-historyk i niezrównany gawędziarz Jerzy Dychto. Swoją najnowszą książkę “Mazurów klucz tajemnic” zaprezentowała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, a spotkanie poprowadził Mateusz Kossakowski. Podczas rozmowy spontanicznie został wprowadzony także ks. Krzysztof Mutschmann, któremu jest poświęcony jeden z rozdziałów. Książkę wraz innymi mazurskimi publikacjami można było nabyć na stoisku Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które było obsługiwane przez Jerzego Pantaka.

Później w części artystyczno-muzycznej wystąpili Andrzej i Elżbieta Mierzyńscy wraz z Hanną Szymborską. Przybyli goście usłyszeli także Orkiestrę Dętą z Gąsawy a także poezję śpiewaną w wykonaniu Katarzyny Romot i Eryka Wojciechowskiego.

W niedzielę X Festiwal Kultury Mazurskiej przeniósł się na teren przy Szkole Podstawowej w Sorkwitach. Ten dzień skupił się wokół folkloru i rzemiosła artystycznego. Nie brakowało występów artystycznych uczniów, przedszkolaków a także zespołów folklorystycznych. O gwarę mazurską zadbał z kolei Paweł Szutow, który raczył wszystkich obecnych mazurskimi historiami. Organizatorzy wraz z wójtem gminy wręczyli także pamiątkowe statuetki dla osób, stowarzyszeń i instytucji przez wiele lat wspierających festiwal.

Festiwal Kultury Mazurskiej – sobota

Festiwal Kultury Mazurskiej – niedziela

Powiązane artykuły

5 KOMENTARZE

  1. Prawdziwy przyjaciel to nie ten, kto osusza łzy twoje, Niczm jak Drapieżne lwy Tołstoje, ale ten, kto nie pozwala ci ich wylewać, innym zabrania się z Ciebie wyśmiewać E. F. Teixeira & Zeroo Cool..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze