Zakończył się X Festiwal Kultury Mazurskiej organizowany przez gminę Sorkwity, Gminny Ośrodek Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej, Parafię Ewangelicko-Augsburską w Sorkwitach oraz Stowarzyszenie Kulturalne “Bogactwo Mazur”. Jak wyglądała jubileuszowa edycja?
– W sierpniu 2010 roku do Domu Kultury w Pieckach przyszedł Andrzej Badurek, ówczesny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej, z pomysłem powołania do życia „Festiwalu Kultury Mazurskiej”. Nieżyjący już teraz Andrzej swoimi autorskimi pomysłami często zaskakiwał bliźnich i zdarzało mu się, że obsiewał nimi nieuprawiane okoliczne poletka kultury i zbierał w efekcie bardziej lub mniej obfite plony – wspomina Zdzisław Piaskowski, obecny prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej i wiceprezes koła W-M koła SDP w Mrągowie. – Byłem wtedy dyrektorem pieckowskiego Domu Kultury. Z panem Andrzejem współpracowałem od lat i mieliśmy obaj na sumieniu kilka, … może kilkanaście wspólnych projektów. Jednak jego pomysł był tym razem i dla mnie pewnym zaskoczeniem.
W 2012 roku Festiwal Kultury Mazurskiej trafił już do Sorkwit, gdzie jest organizowany do dzisiaj. Uroczystość otwarcia odbyła się w tym roku na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sorkwitach, a wszystkich przybyłych gości przywitali: wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski, pastor parafii ks. Krzysztof Mutschmann oraz Zdzisław Piaskowski.
– Każdy z minionych festiwali był próbą odniesienia się do wielowarstwowej, niejednoznacznej i niekoniecznie czarno-białej historii tych ziem. Cieszę się, że gmina Sorkwity już od tylu lat może za pomocą festiwalu przypominać tradycje, kulturę i historię Mazur i Mazurów – powiedział na rozpoczęciu wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski.
W tym roku również nie zabrakło wystąpień dotyczących historii regionu, o co zadbał m.in. mieszkaniec-historyk i niezrównany gawędziarz Jerzy Dychto. Swoją najnowszą książkę “Mazurów klucz tajemnic” zaprezentowała Joanna Wańkowska-Sobiesiak, a spotkanie poprowadził Mateusz Kossakowski. Podczas rozmowy spontanicznie został wprowadzony także ks. Krzysztof Mutschmann, któremu jest poświęcony jeden z rozdziałów. Książkę wraz innymi mazurskimi publikacjami można było nabyć na stoisku Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, które było obsługiwane przez Jerzego Pantaka.
Później w części artystyczno-muzycznej wystąpili Andrzej i Elżbieta Mierzyńscy wraz z Hanną Szymborską. Przybyli goście usłyszeli także Orkiestrę Dętą z Gąsawy a także poezję śpiewaną w wykonaniu Katarzyny Romot i Eryka Wojciechowskiego.
W niedzielę X Festiwal Kultury Mazurskiej przeniósł się na teren przy Szkole Podstawowej w Sorkwitach. Ten dzień skupił się wokół folkloru i rzemiosła artystycznego. Nie brakowało występów artystycznych uczniów, przedszkolaków a także zespołów folklorystycznych. O gwarę mazurską zadbał z kolei Paweł Szutow, który raczył wszystkich obecnych mazurskimi historiami. Organizatorzy wraz z wójtem gminy wręczyli także pamiątkowe statuetki dla osób, stowarzyszeń i instytucji przez wiele lat wspierających festiwal.
Prawdziwy przyjaciel to nie ten, kto osusza łzy twoje, Niczm jak Drapieżne lwy Tołstoje, ale ten, kto nie pozwala ci ich wylewać, innym zabrania się z Ciebie wyśmiewać E. F. Teixeira & Zeroo Cool..
Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąć wrogów w nasze nieszczęście. M. von Ebner-Eschenbach.
Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.
Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu i progresywnego pressingu, a nie z oglądania się do tyłu. P. Coelho… & TM Created by ENdemol Studio…
Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂