sobota, 13 kwietnia, 2024

Rekordowe zainteresowanie Orfeuszem

1 lutego 2022 roku zakończył się nabór tomów poetyckich do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ. W sumie wydawcy, fundacje, stowarzyszenia, redakcje pism kulturalno-literackich oraz instytucje kultury zgłosiły 288 tomów.

Nagrody w wysokości 30 000 zł (Grand Prix Orfeusz) i 10 000 zł (Mazurski Orfeusz) ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a tomy laureackie wyłoni kapituła w składzie: prof. Anna Legeżyńska, Agnieszka Kosińska, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Marek Zagańczyk, dr Bronisław Maj.

Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, patronami honorowymi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prezes PEN Club Polska, partnerem medialnym dwumiesięcznik literacki Topos, medialnie współpracują: Polskie Radio „Jedynka” i „Dwójka”, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Białystok, warszawskie „Radio dla Ciebie” oraz inne.

W trzeciej dekadzie kwietnia organizator poda do wiadomości tytuły i autorów 20. tomików nominowanych do finału Nagrody Grand Prix ORFEUSZ i 3. nominowanych do Nagrody Mazurski ORFEUSZ. Gala przyznania nagród odbędzie się w Praniu 30 lipca 2022 roku.

Paki z książkami wyruszyły w drogę do jurorów (37 kg poezji!) ; fot. Leśniczówka Pranie

Ponadto warto wiedzieć, że studenci pierwszego roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie we współpracy z aktorem i wykładowcą Łukaszem Borkowskim przygotują 23 filmiki, na których zaprezentują wiersze autorów nominowanych tomów. Będą one systematycznie ogłaszane na Facebooku Muzeum K.I. Gałczyńskiego i Akademii Teatralnej oraz stronie internetowej nagrody ORFEUSZ – w czerwcu i lipcu wiersze finalistów, od sierpnia wiersze pochodzące z tomików nominowanych. W porze jesiennej natomiast wiersze z tych tomów w innym wyborze prezentowane będą w warszawskiej rozgłośni „Radia dla Ciebie”.

Pod koniec roku pod redakcją prof. Anny Legeżyńskiej, prof. Jarosława Ławskiego i Wojciecha Kassa ukaże się 2. tom „Z ducha Orfeusza. Studia o poezji polskiej w l. 2017-2022” prezentujący dokonane przez literaturoznawców i krytyków literackich omówienia oraz interpretacje dorobku poetyckiego – ze szczególnym uwzględnieniem tomików nagrodzonych – laureatów nagrody ORFEUSZ z ostatnich pięciu lat.

Pełna lista zgłoszonych prac

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze