niedziela, 26 maja, 2024

Powstała monografia „Pisz. Historia miasta”

Po długich pracach redakcyjnych Muzeum Ziemi Piskiej oddało w ręce czytelników monografię „Pisz. Historia miasta”. Dwutomowa pozycja to najważniejsza publikacja w ponad półwiecznej historii muzeum i dopiero druga tego typu wydana po drugiej wojnie światowej w dziejach miasta.

Wydawnictwo „Pisz. Historia miasta” to kompendium wiedzy o mieście nad Pisą i losach jego mieszkańców. Uznani badacze regionu przybliżyli dzieje Pisza w kilku rozdziałach. To wielowątkowa opowieść o historii miasta, zarówno pod względem naukowym, jak i w relacjach piszan.

Dodatkowo publikacja zawiera mnóstwo materiałów źródłowych: map, ilustracji, pocztówek, dokumentów i urzekających zdjęć. Nad całością prac czuwała dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, będąca redaktorką monografii, która poprowadziła w piątek 4 lutego premierowe spotkanie.


Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać współautorów monografii – powiedziała dr Aneta Karwowska. – Każdy w kilku zdaniach omówił zakres przygotowanego artykułu, a wszyscy zgodnie zapraszali do nabycia i studiowania książki. W ich opinii to niezwykle ważna i bardzo starannie przygotowana pozycja, z której Pisz może być dumny.

Razem z naukowcami na muzealnej scenie wystąpili piszanie, którzy opisali swoimi słowami miasto z niedalekiej przeszłości. Godzinna podróż w czasie nie była pozbawiona wątków humorystycznych, a lekkość z jaką prelegenci opowiadali o losach miasta sprawiała, że słuchało się ich z ogromną przyjemnością.


Wraz z książką Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało film dokumentalny „Johannisburg – Jańsbork – Pisz. Miasto trojga imion”. Jego premiera także odbyła się w piątkowy wieczór i stanowiła doskonałe uzupełnienie prezentacji historii miasta. Produkcja oparta w dużej mierze na animacjach, które powstały na bazie materiałów źródłowych, została okraszona głosem Wiktora Zborowskiego.

Podczas wydarzenia odbył się także koncert Karoliny Lizer. Młoda wokalista zaprezentowała piosenki z debiutanckiej płyty. W najbliższych dniach będzie można zobaczyć ją w telewizyjnym koncercie, będącym polskimi preeliminacjami do konkursu piosenki Eurowizja.

Książkę „Pisz. Historia miasta” można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Piskiej. Publikacja jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w cenie 120 zł. Muzeum prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Zainteresowani taką formą zakupu muszą zgłosić zamówienie drogą mailową na adres [email protected]l

źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze