poniedziałek, 11 grudnia, 2023

XIV Ogólnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego

4-5 listopada w Teatrze Stefana Jaracza odbywały się XIV Ogólnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego z udziałem teatru muzyczno-dramatycznego z Równego. W programie tegorocznych dni zaprezentowano 3 spektakle.

Święto teatru ukraińskiego w Olsztynie zainaugurowano w sobotę wesołą muzyczną bajką dla dzieci „Magiczne pierożki Czerwonego Kapturka”. Dobrze znana historia o Czerwonym Kapturku w ciekawej interpretacji, gdzie wilk wcale nie jest zły, a pierożki są magiczne, bo dziewczynka upiekła je po raz pierwszy sama. Przygody Czerwonego Kapturka w lesie dostarczyły małym widzom wiele radości i pozytywnych emocji, a finałowy taniec w wykonaniu „uleczonej babci” wywołał aplauz.

W niedzielę widzowie obejrzeli przedstawienie „Pięć pieśni Polesia”, na które złożyło się pięć opowiadań, które wydarzyły się na Polesiu Ukraińskim na przestrzeni ostatnich 100 lat. To spektakl o poszukiwaniu samoidentyfikacji, próba zrozumienia kim jesteśmy, gdzie, dlaczego i w wyniku czego istniejemy. „Wierzę” to wzruszający poetycki spektakl o duchowości w czasie wojny oparty na wierszach znanych poetów ukraińskich. Wiersze spalone wojną głęboko poruszają struny ludzkiej duszy, wywołują łzy, złość oraz ból i dają pocieszenie. Wzbudzają wielką wiarę w zwycięstwo Ukrainy i mówią  „jesteśmy niepokonani”.

Organizatorzy Dni Teatru Ukraińskiego to Środkowo-Europejskie Centrum Szkolenia Młodzieży w Górowie Iławeckim oraz Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Olsztynie.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Piszczako

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze