czwartek, 20 czerwca, 2024

W Olsztynie uczczą pionierów osadnictwa

Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przygotowuje galę „Pionierzy osadnictwa 1945”, które odbędzie się już w piątek (10 września).

Przedsięwzięcie jest kolejną okazją do uhonorowania tych, którzy pod koniec II wojny światowej (oraz w miesiącach później następujących) dotarli od Olsztyna i zabrali się za odbudowywanie miasta. Każdego roku przypominany jest bowiem przyjazd pierwszych kolejarzy z Białegostoku.

Ci dotarli do Olsztyna… samochodami 19 lutego 1945 roku. Rok w rok specjalna uroczystość odbywa się przed kamienicą przy ul. Zientary-Malewskiej 2, pierwszym budynku miasta, nad którym załopotała polska flaga po 173-letniej przerwie.

W kolejnych miesiącach do Olsztyna oraz do całego regionu docierały kolejne grupy pionierów, którzy szczególnie przysłużyli się w odnowie tych ziem. I to im będzie poświęcona zbliżająca się gala.

Impreza służyć będzie uczczeniu tych mieszkańców naszego regionu, którzy przybyli tu jako pierwsi osiedleńcy – mówi prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Karski. – Ma też być lekcją historii dla młodszych.

Podczas uroczystości zaplanowano m.in. prelekcję historyka prof. Stanisława Achremczyka, a także projekcję filmu „Pionierzy osadnictwa 1945”.

Gala zacznie się w piątek (10 września) o 12:00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zachęca pionierów oraz ich potomków do zgłaszania się do udziału w wydarzeniu. Zainteresowani są proszeni o kontakt telefoniczny pod numerami: 89 523 22 14 lub 503 160 731.

źródło: olsztyn.eu

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Media Społecznościowe

5,231FaniLubię
1,524ObserwującyObserwuj
121SubskrybującySubskrybuj

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze